İstanbul'da Eylül Ayı Sonuna Kadar Kara Avcılığı Yasaklandı

Kuş gribinin insanlara ve evcil hayvanlara bulaşma riskinin önüne geçilmesi amacıyla İstanbul’da Eylül ayı sonuna kadar kara avcılığı yasaklandı.

Haberler 23.07.2015, 15:47
İstanbul'da Eylül Ayı Sonuna Kadar Kara Avcılığı Yasaklandı

ANKARA (ANKA) -Kuş gribinin insanlara ve evcil hayvanlara bulaşma riskinin önüne geçilmesi amacıyla İstanbul’da Eylül ayı sonuna kadar kara avcılığı yasaklandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü İstanbul’da geçtiğimiz aylarda görülen kuş gribi vakalarına karşı önlemini aldı. Alınan karar gereği İstanbul genelinde kara avcılığı Eylül ayı sonuna kadar yasaklandı. Bu karar ile kuş gribinin yaban hayvanlarından insanlara ve evcil hayvanlara bulaşma riski en alt seviyeye indirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul’un Kartal ve Arnavutköy ilçelerinde Mayıs ve Haziran aylarında kuş gribi vakaları görülmesi sonucu acil eylem planı uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede kuş gribi hastalığından korunmak ve mücadele için yabani kuşlardan kümes hayvanlarına bulaşmanın engellenmesi, yabani kanatlı hayvanlar ile kümes hayvanlarından insanlara bulaşma riskinin ortadan kaldırılması, salgının daha geniş alanlara yayılmasına karşı en temel unsuru oluşturuyor.

İstanbul genelinde kara avcılığının yasaklandığı bu süre zarfında av koruma ekipleri kaçak avcılık hususunda sıkı bir denetim yapacak. Yasağa uymayanlar hakkında ise gereken cezaların verileceği bildirildi. (ANKA)

(HND/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@