İstanbul Modern'in 10. Yıl Armağanı 'taş Duvar'

ANKARA (ANKA) - Burhan Doğançay’ın “Taş Duvar” adlı çalışması, Angela Doğançay tarafından 10. Yıl armağanı olarak İstanbul Modern’e bağışlandı. Angela Doğançay yapılan a&

Haberler 06.11.2014, 09:25
İstanbul Modern'in 10. Yıl Armağanı 'taş Duvar'

ANKARA (ANKA) - Burhan Doğançay’ın “Taş Duvar” adlı çalışması, Angela Doğançay tarafından 10. Yıl armağanı olarak İstanbul Modern’e bağışlandı.

Angela Doğançay yapılan açıklamaya göre, eşi Burhan Doğançay’ın son dönem çalışmalarından “Taş Duvar” isimli yapıtını İstanbul Modern’in koleksiyonuna bağışladı.

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılı ve Oya ve Bülent Eczacıbaşı onuruna müze koleksiyona bağışlanan yapıt, 2012 yılında İstanbul Modern’in düzenlediği, sanatçının 14 ayrı dönemini 120 çalışmasıyla izleyiciyle buluşturan “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı: Burhan Doğançay Retrospektifi”nde yer almıştı.

Angela Doğançay, “Taş Duvar” adlı çalışmaya bundan sonra İstanbul Modern’in ev sahipliği yapmasından duyduğu mutluluğu şöyle dile getirdi:

“Tıpkı Doğançay Müzesi gibi İstanbul Modern de 2004 yılında kapılarını ziyaretçilere açtı. 10. yıldönümünü kutlayan bu harika kurumun kalıcı koleksiyonuna, Burhan Doğançay’ın son dönem çalışmaları arasındaki en önemli yapıtlarından birini, 'Taş Duvar'ı hediye etmekten onur duyuyorum. İstanbul Modern, 'Taş Duvar' için kusursuz bir yuva. Müze, ihtimamla bakacağı bu yapıtı sadece sergi salonlarında sadece süreliolarak değil, Google Art Project aracılığıyla sanal olarak da sergileyerek bütün dünyanın görmesine imkan tanıyacak. Burhan Doğançay’ın sanatsal mirasının korunması için gösterdikleri coşku dolu gayretlerinden ve Türkiye’de sanata yaptıkları hatırı sayılır katkılardan dolayı Oya ve Bülent Eczacıbaşı ile İstanbul Modern küratörlerine müteşekkirim.”

“Taş Duvar”, Doğançay’ın 1990-2009 yılları arasında gerçekleştirdiği, toplamda 36 çalışmadan oluşan “Çifte Gerçekçilik Serisi” nin bir parçası. Seri içinde bir alt kategori olarak yer alan “Lastik Serisi”nde, otomobil lastiklerini bir resim ve yerleştirme malzemesi olarak kullanıldı. Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan lastik tamircisinin duvarına astığı “Çırak Aranıyor” ve “24 Saat Açık” yazısı, kentlileşen hayatların farklı şehirlerdeki yüzleri gösterilmeye çalışıldı. (ANKA)

(CNS/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@