İsrail'deki Türk İşçilerine Vize Engeli

ANKARA (ANKA) - Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail’de de faali...

Haberler 21.09.2015, 14:50
İsrail'deki Türk İşçilerine Vize Engeli

ANKARA (ANKA) - Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail’de de faaliyet gösteren sahibi olduğu Yılmazlar Holding bünyesinde istihdam edilen  bin 200 Türk çalışanın vize süresinin 17 Kasım 2015 tarihi itibari ile sona erdiğini belirterek, şirketin tüm başvurularına rağmen İsrail Hükümeti tarafından henüz sürenin uzatılmadığını kaydetti.

Yılmaz yazılı açıklamasında, “İsrail İç İşleri Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2015 tarihi itibari ile işçilerin sınır dışı edilmesi istendi. Konuyu takip ediyoruz. İsrail Hükumetinin yanlış bir karar alacağını düşünmüyorum. Sınır dışı yazısı iç işleri bakanlığının ilgili dairesi tarafından bize ulaştırıldı. Kendilerine verdiğimiz cevapta hiçbir şekil de bir tek çalışanımızın sınır dışı edilmesini kabul etmeyeceğimizi kendilerine ilettik” dedi. Konuyu İsrail Başbakanı Netanyahu başta olmak üzere Türk Dışişlerine de bildirdiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Gerekli çözümün iki ülke stratejik ilişkileri ve ahd-i vefa çerçevesinde çözüleceğini umut ediyorum. Aksi bir durum 20 yıldır İsrail de her köşeye bir taş koyan şirketimize ve Türk milletine karşı yapılacak bir vefasızlık olacaktır. Bu nedenle İsrail İç İşleri Bakanlığınca verilen sınır dışı kararının İsrail Hükumeti tarafından düzeltileceğini düşünüyorum. İki gün önce İsrail Hükumeti, 20 bin Çinli için çalışma izni çıkarttı. Türk vatandaşlarının bu şekilde bir muamele görmesi kabul edilebilir bir durum değildir. İsrail Hükumeti ve Sayın Başbakan Netanyahu bu sorunu mesele haline gelmeden ilgili tarih öncesinde çözecektir.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@