Isparta'da 130 sanıklı FETÖ/PDY davasında ikinci gün

ISPARTA'da geçen Mart ayında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 130 sanıklı davanın ikinci gününde MHP'li vekillere ait cinsel içerikli...

Haberler 16.08.2016, 19:52
Isparta'da 130 sanıklı FETÖ/PDY davasında ikinci gün
Ali ÇEVİKBAŞ - Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, () - ISPARTA'da geçen Mart ayında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 130 sanıklı davanın ikinci gününde MHP'li vekillere ait cinsel içerikli görüntülerin bilgisayarında ele geçirildiği iddia edilen Halil Karakoç ile işadamları savunma yaptı.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen Mart ayında başlatılan FETÖ/PDY operasyonunun ardından haklarında 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma', 'hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme', 'şantaj', 'özel hayatın gizliliğini ihlal', 'resmi belgede sahtecilik', 'zimmet', 'icbar suretiyle irtikap', 'görevi kötüye kullanma', '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet' ve 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak' suçlamalarıyla dava açılan 52'si tutuklu, 71'i tutuksuz, Fethullah Gülen ile birlikte 7'si firari olarak aranan toplam 130 sanığın yargılanmasına bugün de devam edildi.

KARAKOÇ SAVUNMA YAPTI

Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin konferans salonunda görülen duruşmaya 52 tutuklu sanık ile 64 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmanın ikinci gününde; 2011'de sosyal medyaya yansıyan MHP'li vekillere ait cinsel içerikli görüntülerin bulunduğu hard disk ve bazı belgeleri kaçırmaya çalıştığı iddia edilen Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi eski Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç savunma yaptı.

MHP'Lİ SİYASETÇİLERİN KASETLERİ SORULDU

Operasyon kapsamında ele geçirilen bilgi, belge ve materyalleri kurum dışına çıkarmadığını söyleyen Karakoç, bilgisayarlarının hard disklerinde MHP'li siyasilere ait görüntülerin ele geçirilmesine ilişkin soru üzerine, "MHP'li siyasilerin video görüntülerinin benim tarafımdan kaydedildiği iddia ediliyor. Oysa bu videoların yayınlandığı tarihle benim bilgisayarımda bulunduğu iddia edilen tarih arasında fark var. Bana böyle bir suç atılmasını anlamış değilim" dedi.

İŞADAMLARI SAVUNMA YAPTI

Daha sonra sırasıyla söz verilen işadamları savunma yaptı. Ali İhsan Altınok, yıllardır FETÖ/PDY'nin karşısında olduğunu ve esnaflığı boyunca hiç ilişkisi olmadığını söyledi. Bedri Ayhan, "Paralel devlet yapısı kurmak isteyen her kimse, kim terör örgütü kurduysa Allah onun belasını versin. Darbelerden en çok etkilenen kişi burada benim" dedi. Ayhan, SDÜ'de kendisinin onayı olmadan personel alınmadığı iddialarını kabul etmeyerek terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen ile görüşmediğini aktardı. Muammer Görgeç, hiçbir terör örgütüne üye olmadığını anlatarak, "Kim devletine ihanet içindeyse Allah onun belasını versin" dedi. 15 Temmuz darbe girişimini lanetlediğini aktaran Görgeç, Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı'nın savunmasının emniyetteki ifadesiyle çeliştiğini söylemesi üzerine, "Emniyette ifademi gece yarısı aldılar. İfademi hatırlamıyorum" diye konuştu.

GENELDE ALLAH, DİN, PEYGAMBER KONUŞULUYORDU

Mustafa Altıniş, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kapatılan Altınbaşak Eğitim Kurumları'nda işadamlarının bulunduğu yemekli toplantılara katıldığını anlatırken, buralarda genelde Allah, din ve peygamber üzerine konuşulduğunu kaydetti. Mahkeme Başkanı Yazıcı'nın, "Toplantılarda FETÖ elebaşı Gülen'den bahsediliyor muydu" sorusu üzerine Altıniş, "Zaman zaman" diye yanıt verdi. Toplantılara eski Isparta Valisi Memduh Oğuz'un da katıldığını belirten Altıniş, yoksul insanlara yardım için para toplandığını, ancak 2013 yılında talep edilen para miktarının artmasının ardından toplantılara gitmemeye başladığını söyledi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Son olarak savunmasını yapan Abdullah Nuri Yolcu, Isparta Yükseköğrenim Sosyal Kalkındırma Eğitim ve Kültür Derneği'nin faaliyetleri üzerinden FETÖ/PDY'ye finansman sağlandığı suçlamalarını kabul etmedi. Isparta Emniyet Müdürlüğü'nde görevliyken usulsüz dinleme soruşturması kapsamında bir süre önce görevden ihraç edilen eski İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara ile telefon görüşmesi sorulduğunda ise Yolcu, "Baykara'nın makam odasındaki mobilyaların değiştirilmesi ve tefrişatıyla ilgiliydi" diyerek savunmasını bitirdi.

İşadamlarının savunmasının ardından duruşma yarın devam etmek üzere sona erdi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@