İşitme Engellilerin Ailelerinden Cumhurbaşkanlığına: Çocuklarımız Sessizliğe Mahkum Olmasın

ANKARA (ANKA) - HANDE PEHLİVAN - Özel Eğitim Meslek Lisesinde Giyim Teknolojisi öğretmenliği yapan Hat...

Haberler 13.11.2015, 10:30
İşitme Engellilerin Ailelerinden Cumhurbaşkanlığına: Çocuklarımız Sessizliğe Mahkum Olmasın

ANKARA (ANKA) - HANDE PEHLİVAN - Özel Eğitim Meslek Lisesinde Giyim Teknolojisi öğretmenliği yapan Hatice Çankır, oğlu Ata’nın işitme engelli olduğunu anladığı günden beri işitme engelli çocuklar için çalışıyor ve bu çocukların iki kulaklarının da implant tedavisiyle duyabilmesi için sesini Cumhurbaşkanlığına duyurmayı amaçlıyor. Çankır, “Çocuklarımızı sessizliğe mahkum etmeyelim, işitme engelli çocukların ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmasını ve onların vatana millete hayırlı bireyler olmalarını sağlayalım” dedi.

Koklear İmplant, ileri ve çok ileri derecede sensörinöral işitme kayıplarında işitme cihazının fayda sağlamadığı durumlarda cerrahi olarak iç kulağa uygulanan bir işitme cihazı. İşitme engelli çocukların aileleri, bu cihazların erken yaşta uygulanması sonucu işitme kaybının giderildiğini ve iki kulak için de uygulanması durumunda hiçbir engelin kalmadığını ifade ettiler.

Aileler, çocuklarının işitme engelli olmaları sebebiyle hayattan dışlanmamaları, faydalı bireyler olmaları için çalıştıklarını söylediler. Özel Eğitim Meslek Lisesinde öğretmenlik yapan Hatice Çankır, “Ben bu konuyu yıllardır araştırıyorum. Neler yapabileceğimi çok düşündüm ve ‘Benim Cumhurbaşkanına ulaşmam gerek, eşi Emine Erdoğan’a ulaşmam gerek’ dedim. Onların sağlığa ve engelli çocuklara olan hassasiyetlerini gördüm. Eminim bizim sorunumuzla da ilgilenecekler. Sadece ulaşmamız, sesimizi duyurmamız lazım” diye konuştu.

-“ÇOCUKLARIMIZI SESSİZLİĞE MAHKUM ETMEYELİM”-

Hatice Çankır, 8 yaşındaki oğlunun işitme engelinin anlaşılmasından beri, işitme engelli çocuklar için farkındalık yaratmaya çalıştığını söyledi. Oğlunun iki kulağına da implant takıldığını belirten Çankır, şunları söyledi:

“Oğlum şu an yaşıtlarıyla aynı durumda. Ben borçla çocuğumun ikinci implantını taktırdım. Eğer taktırmasaydım zaman geçtikçe çocuğumun işitme kaybı daha da artacaktı ve tek kulakla duymaya mahkum olacaktı. Bu da Ata’nın yön duygusunun olmamasına, anlamasında ve konuşmasında zorluklar yaşamasına sebep olacaktı. Ben elimden geleni yapıp oğlumun duymasına yardımcı oldum. Fakat herkesin durumu bizimki gibi değil. İkinci implant ameliyatı için para bulamayacak aileler de var. Bu yüzden hem ikinci implant parasının hem de işitme engelli çocukların sosyal yaşamlarında kullandıkları diğer araçların devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz.”

-ECE’NİN İKİNCİ İMPLANTI DAHA FAZLA DUYMA KAYBI YAŞAMADAN TAKTIRMASI GEREKİYOR-

Yedek parçaların ödenmediğini, pil masraflarının bir kısmının karşılandığını, en önemli problemin ise implant olduğunu belirten Çankır, zaman geçtikçe kulağın duyma yetisini tamamen kaybettiğini ve bu durumun çocukları geri dönülmez bir sessizliğe sürüklediğini dile getirdi.

İmplant tedavisi konusundaki taleplerini aktaran ailelerden Elfida Güler, kızı Ece’nin de tek kulağında implant olduğunu, diğer kulağında ise işitme cihazı olduğunu söyledi. İşitme cihazı canını acıttığı için 7 yaşındaki Ece’nin, cihazı kullanmak istemediğini bildiren Güler, “Devletin kızıma ikinci implant için verdiği sürenin bitmesine hala iki yıl var. Bizim bu ameliyatı ikinci kulakta daha fazla duyma kaybı yaşamadan taktırmamız gerekiyor. İşitme engellilerin tüm araçları çok pahalı olduğu için bunu gerçekleştiremiyoruz ve bu durumda çok çocuk var. Devlet, işitme engelli çocukları hayata kazandırmak ve tüketen değil üreten bireyler olmalarını sağlamak için işitme engellilerin ihtiyaçlarını karşılamalı. Çocuklarımızın vatana millete hayırlı evlatlar olması için elimizde geleni yapıyoruz. Fakat bu durum aileler için de çocuklar için de çok zor” dedi.

-“ÇOCUĞUMUN GERÇEKTEN ÇOK BOŞ BAKTIĞINI FARK EDİYORUM”-

Henüz 12 aylık kızına implant taktıran anne Gül Ünlü ise, kızı Selen’in doğduktan sonra yapılan yeni doğan işitme testinden kaldığını söyledi. Ünlü, kızının kulağına devlet hastanesinde dört kere test yapıldığını, Selen’in beşincisinde testi geçebildiğini belirten Ünlü:

“Şimdi dönüp Selen’in fotoğraflarına baktığımda, çocuğumun gerçekten çok boş baktığını fark ediyorum. Herkes bana çok evhamlısın diyordu, benim içimde hep bir şüphe vardı. Selen’in sessizliğinden otizmi araştırdım. Sonra doktora gittiğimizde öğrendik. Selen doğduğundan beri işitme engelliydi. Ben bunu annesi olarak biliyordum ama tıpla iddialaşamadım.”

-“DEVLET DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”-

Test yapıldıktan sonra Selen’in iki kulağında da total kayıp tespit edildiğini söyleyen Ünlü, “Selen 6 aylıkken cihazlanmasına karar verildi. Bu cihazları da devlet karşılamalı çünkü bir hafta içerisinde 4 bin 500 lira verecek durumu olmayan çok aile var” dedi.

6 aylık cihazlı olan ve bir haftadır implant kullanan Selen’in annesi, “Duyan çocukla duyma zorluğu çeken çocuk arasında çok büyük bir anlama farkı var. Biz bunu yaşayarak görüyoruz. İşitme engelli bir çocuk ne kadar materyal, oyuncak, araç gereçle eğitim görürse o kadar kolay öğreniyor. Bunları alamayan aileler çoktur. Biz çevremizden borç bulduk. Devlet desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

-“KIZIM İKİNCİ İMPLANTLA SİZ BİZ GİBİ DUYUP ANLAYABİLECEK”-

Gül Ünlü, kızı Selen iki yaşına gelene kadar ikinci implantı taktırmaları durumunda Selen’in duyma kaybının sıfıra ineceğinin altını çizdi. Ünlü, “Kızım ikinci implantla siz biz gibi duyup anlayabilecek fakat yaptıramazsak iki yıldan sonra sürekli duyma kaybı yaşayacak” diye ekledi.

Savaş Seyhan ise, 11 yaşındaki oğlu Semih’in bir yıldır denize girebilmek için implanta takılan bir aparata ihtiyaç duyduğunu, bu aparat pahalı olduğu için oğluna alamadığını söyledi. İşitme engellilerin sosyal yaşamlarını sorunsuz devam ettirebilmeleri için bu araçlara ihtiyaç duyduğunu ifade eden Seyhan, “Çocuklarımızın hayata katılması için, ailelerin ruh sağlığı için, işitme engellilerden memlekete verim alabilmek için bu malzemeler devlet tarafından karşılanmalı” diye konuştu. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@