İş Arkadaşını Boğup Yakan Şüpheliye 'ömür Boyu' İstemi

ADANA'da 27 yaşındaki Soner Çığıraçan'ı boğarak öldürdükten sonra cesedini yakmakla suçlanan mesai arkadaşı 33 yaşındaki Birkan Birkalan hakkında, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haberler 06.11.2015, 23:51
İş Arkadaşını Boğup Yakan Şüpheliye 'ömür Boyu' İstemi
(DHA) - ADANA'da 27 yaşındaki Soner Çığıraçan'ı boğarak öldürdükten sonra cesedini yakmakla suçlanan mesai arkadaşı 33 yaşındaki Birkan Birkalan hakkında, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bir alkolsüz içecek dağıtım şirketinde çalışan Soner Çığıraçan, geçen 22 Mayıs'ta işe gittikten sonra ortadan kayboldu. Çığıraçan eve gelmeyince, ailesi kayıp başvurusu yaptı. Olayla ilgili araştırma yapan polis, Çığıraçan'ın en son şoför yardımcısı olan Birkan Birkalan ile Tuzla bölgesinde dağıtıma çıktığını belirledi. Polise ifade veren Birkan Birkalan, "Dağıtım bittiğinde Soner'in arkadaşları geldi. Bana 'Sen git ben arkadaşlarımla gelirim' dedi. Ben de ondan ayrıldım bir daha da görmedim" dedi.

Soner Çığıraçan'ın ailesi herhangi bir haber çıkmaması üzerine ulusal bir televizyon kanalındaki programa katıldı. Aile, program yapımcılarından Çığıraçan'ın bulunması için yardım isterken, Birkan Birkalan da telefonla canlı yayına katılıp, ifadesinde anlattığı konuları söyledi.

PROGRAMI İZLEYEN VATANDAŞ İHBAR ETTİ

TV programını izleyen bir vatandaş, polisi arayarak Karataş ilçesine bağlı Karamehmet Mahallesi'nde arazide, dörtlüleri yanık halde dağıtım  kamyonunu gördüğünü söyledi. Harekete geçen polis çevrede yaptığı arama çalışmasında bir ağacın altında Çığıraçan'ın yanmış cesedi bulundu. Ceset etrafında yapılan incelemede ise meşrubat şişeleri ile sigara izmariti bulundu..

BİYOLOJİK İZİ BULUNDU

Olay yerinde elde edilen sigara izmaritinin incelenmesi sonucu Birkan Birkalan'ın biyolojik izine rastlandı. Tekrar gözaltına alınan Birkalan, suçunu itiraf etti. Zırhlı araçla adliyeye getirilen sanığı Çığıraçan'ın yakınları linç etmek istedi. Zırhlı araca saldıran yakınlara polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Tutuklanan Soner Çığıraçan savunmasında şunları söyledi:

"Ataköy'e gelip kolaları indirdik. Soner bana aracı çevirmemi söyledi. Ben de aracı çevirirken yol kasisli olduğu için boş şişelerin bir kısmı kırıldı. Soner ise küfür ederek söylenmeye başladı. Ben de 'kırılan şişelerin parasını ben öderim küfür etmene gerek yok' dedim. Kamyonun kasasına geçti, küfür etmeye devam edince arkasından yaklaştım onu boğdum. Daha sonra cesedi ıssız bir yere bıraktım. Ailesi canlı yayına çıkınca beni de aradılar. Canlı yayına çıktım, 'Ben öldürmedim' dedim. Yaptığım araştırmada ceset tanınmadığı zaman katilin bulunmasının da zor olduğunu öğrendim ve öldürdükten 3 gün sonra 25 Mayıs günü gidip ağacın altında cesedin üzerine benzin döküp yaktım. Daha sonra yine canlı yayına katılmaya devam ettim. Bir anlık öfke ile öldürdüm çok pişmanım."

SAVCI 'TAHRİK' UYGULANMAMASINI İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı, Birkan Birkalan hakkında kasten öldürme suçundan ömür boyu, hırsızlık suçundan ise 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açarken, tahrik hükümlerinin uygulanmamasını talep etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@