IRAP planı nedir?

Prof. Dr. Naci Görür'ün sosyal medya paylaşımları sonrasında gündeme gelen IRAP planı nedir son saatlerde araştırılmaya başlandı.

IRAP planı nedir?

IRAP planı nedir? Prof. Dr. Naci Görür'ün sosyal medya paylaşımları sonrasında gündeme gelen IRAP planı nedir son saatlerde araştırılmaya başlandı. Deprem uzmanları tarafından yapılan açıklamalar gündemde geniş yankı uyandırıyor. Bu doğrultuda gündeme bir anda düşen irap planı ile ilgili detaylar haberde yer ediniyor.

İRAP PLANI NEDİR?

İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP), ilin afetselliğini ve afetlerin olası etkilerini ortaya koyan ve bu etkileri en aza indirebilmek için afetler olmadan yapılacak çalışmaları eylemler biçiminde gösteren, sorumluları tanımlayan bir plandır.

NACİ GÖRÜR NELER SÖYLEDİ?

Arkadaşlar, biraz Düzce depremi üzerinde dertleşelim: 1) Bu sabah olanların daha önceki deprem zamanlarıyla farkı var mı? Deprem oluyor, insanlarımız dışarıda, insanlar korku içinde. Medya depremci peşinde, ekranda sıra sıra konuşmacılar. Deprem yerinde yöneticilerimiz. Hasar ve kayıp ile ilgili açıklamalar yapıyorlar. Birkaç saat sonra deprem unutuluyor ve hiçbirşey olmamış gibi tekrar evlerimize giriyoruz. Bir iki gün sonra da gündem tamamen değişiyor. Halbuki ne beklersiniz? O depremden sonra deprem hazırlıklarının hızlanmasını değil mi? Hayır, öyle olmuyor.

Depremden hemen sonra tlfnumun kilitlenmesine rağmen ben medyaya çıkmıyorum. Amacım, depremde değil depremden önce de sonra da bu afeti gündemde tutalım, yapılan hazırlıkları takip edelim, talepkar olalım, örgütlenip can güvenliğimizin sağlanmasını isteyelim. Bu gün can kaybımız olmadı ama yarin binlerce olmayacağını kim garanti edebilir,

2) Bugünkü Düzce depremi 1999 Gölcük ve Düzce depremleri sırasında KAF’ın kırılmamış bir kesimi üzerinde oldu. Böylece Düzce ve batısında KAF enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. 1999 depremlerinde KAF Bolu tüneline kadar kırılmıştı. Hala daha Bolu tüneli ile Bolu kenti ve ovası arasındaki fay kolunda kırılma olmadı. O nedenle Bolu ve güneyi riskli bir bölge olarak algılanmalı ve IRAP planı ciddiyetle uygulanmalıdır.

3) Düzce depremi bize bazı şeylerin önemini hatırlattı.

a-1999 Düzce depremi yerbilimciler tarafından 3 ay önceden ön görüldü ve alarm verildi. Yapılan hazırlıklar sayesinde 1999 Kasım ayında olan depremde az hasar ve can kaybı oldu,

b-1999’dan sonra Düzce’de yapılan binalar yönetmeliklere uygun yapıldı ve bu nedenle de bugünkü depremde fazla hasar alınmadı. Bu açıklamalardan 2 sonuç çıkıyor: Evlerinizi deprem güvenli inşa ederseniz depremde fazla yara almazsınız. Bilim insanlarını ciddiye alır, öngörüleri doğrultusunda hazırlık yapar, önlem alırsanız, insanlarımızın can güvenliğini sağlarsınız.