İran yangın yerine döndü! Mahsa Emini'nin ölümü sonrası herkes sokağa döküldü!

İran'da 'Başörtüsü kurallarına uymadığı' nedeniyle 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi gündeme damga vurmuştu. İran'da hayatını kaybeden Mahsa Emini için pek çok kişi sokağa döküldü. İşte İran'dan o görüntüler...

İran yangın yerine döndü! Mahsa Emini'nin ölümü sonrası herkes sokağa döküldü!

'Başörtüsü kurallarına uymadığı' gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Emini gündeme geldi. Genç kızın hayatını kaybetmesinin ardından İran'da pek çok kadın ve erkek sokağa dökülürken protestocuların çoğu gözaltına alındı. Güvenlik günleri protestoculara karşı sert müdahale gösterirken Mahsa Emini  yeniden gündeme geldi. Mahsa Emini kimdir? Mahsa Emini neden öldü?

Başkent Tahran'daki Hicab Caddesi'nde toplanan bir grup eylemci 22 yaşında hayatını kaybeden Mahsa Emini için bir araya gelirken ortaya çıkan görüntüler kan dondurdu. Eylem nedeniyle toplanan gruba sert müdahalede bulunan güvenlik güçlerinin o görüntüsü çok konuşuldu. 

Kadınlar Başörtülerini Çıkararak Eylem Yaptı!

'Başörtüsü kurallarına uymadığı' gerekçesiyle ahlak polisi tarafından sokak ortasında darp edilen 22 yaşındaki Mahsa Emini dünya gündeminde yer almıştı. Genç kızın darp edildiği görüntüler kan dondururken gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi isyana neden oldu. Hayatını kaybeden Mahsa Amani sonrası eylemciler sokağa döküldü. 

Hem kadın hem de erkek olmak üzere bir grubun Başkent Tahran'da sokağa dökülmesinin ardından bazı kadın eylemcilerin protesto amaçlı başörtülerini çıkarması gündeme damga vurdu. Emini'nin ölümüne neden olduğu düşünülen ahlak polislerine karşı eylem yapan grup sert müdahale ile karşılaştı. 

Mahsa Emini neden öldü?

Mahsa Emini'nin 'başörtüsü kurallarına uymadığı' gerekçesi ile ahlak polisi tarafından darp edilmesinin ardından yere yığılan kadının komaya girdiği için hayatını kaybettiği iddiası İran'da büyük yankı uyandırırken ölüm nedeni tam olarak netleşmedi. Mahsa Emini'nin karakola götürüldükten sonra fenalaşarak kalp krizi geçirdiği ve ardından hastaneye götürüldüğü söylendi. 

İran yangın yerine döndü! Mahsa Emini'nin ölümü sonrası herkes sokağa döküldü!

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi yaşanan olayların ardından  İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi'ye talimat verdi. Konunun derinlemesine araştırılması için Tahran Başsavcılığı ile İçişleri Bakanlığı'nda derin bir soruşturma başlatıldı. Tahran Adli Tıp Müdürlüğü genç kadının ölümünün 3 hafta içerisinde açıklanacağını duyurdu.