İran Kertenkelesi Van'dan Çıktı

ANKARA (ANKA ) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Karasal ve İç su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda Tür

Haberler 03.04.2015, 14:35
İran Kertenkelesi Van'dan Çıktı

ANKARA (ANKA ) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Karasal ve İç su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda Türkiye’de yeni bir kertenkele türü bulunduğu kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’de daha önce yaşadığı bilinmeyen İran Kertenkelesi’nin (Iranolacerta Brandtii) Van’da tespit edilerek kayıt altına alındı. Kertenkelenin İran Dışında ilk kez Van’da tespit edildiği belirtildi. Açıklamaya göre, Adıyaman ve Ankara Üniversitelerinde görev yapan akademisyenler tarafından bulunan kertenkele bugüne kadar sadece İran’da yaşayan endemik bir tür olarak biliniyordu. Ancak, yürütülen çalışmalar neticesinde İran dışında ilk kez Van’da da yaşadığı tespit edildi. Van’da 4 farklı bölgede gözlemlenen kertenkele, böcekler ile beslendiğinden tamamen zararsız ve oldukça faydalı bir tür olarak biliniyor. Böylece, Türkiye’de 65 olarak bilinen kertenkele tür sayısı, yeni bulunan İran Kertenkelesi ile 66’ya yükseldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarla giderek artan flora ve fauna sayımız bugün önem arz eden rakamlara ulaştı. Bu tabii kaynaklardan verimli ve sürekli faydalanmak, gelecek nesillere aktarabilmek için onların iyi tanınması ve potansiyellerinin belirlenmesi gerekir. Bu maksatla Bakanlığımız DKMP Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Karasal ve İçsu Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ ülkemizin bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı yerleri belirlemesinin yanı sıra türleri olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri ve alınması gereken önlemleri tespit ederek biyoçeşitliliğimizin korunmasına da ciddi manada katkı sağlamış oluyor.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@