İngiltere'deki Türk Dünyası Bir 'platform' Şemsiyesi Altında

Faruk ZABCI - LONDRA / DHA

Haberler 28.09.2015, 17:31
 İngiltere'deki Türk Dünyası Bir 'platform' Şemsiyesi Altında
Faruk ZABCI - LONDRA / DHA

İngiltere'de faaliyet gösteren Türk Dünyası toplumları ve kuruluşlarının temsilcileri bir araya gelerek, 'Türk Dünyası Dayanışma Platformu' şemsiye kuruluşunu oluşturdu

Pazar akşamı Wimbledon şehir merkezindeki Rosy Lea Café'de gerçekleşen toplantıda, farklı ülkelerden, Türk soylarını temsil edenler bir araya geldi.

İşadamı ve aktivist Atilla Abacıoğlu'nun girişimi ile bir araya gelen Azeri, Uygur, Kırım Tatar, Özbek, Batı Trakya, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Irak, Türkiye kökenli kuruluş temsilcileri, "Dilde Fikirde İşte Birlik" şiarı ile bir platform oluşturduklarını açıkladılar.

Toplantıda konuşan Atilla Abacıoğlu, bütün dünya milletlerinin sosyal, kültürel, millî ve manevî değerlerini koruma, geliştirme ve tanıtma çabası içinde olduğu günümüzde dilde, fikirde ve düşüncede birlik olmanın önemini işaret etti.

Abacıoğlu, "Ben değil, biz şuuruyla İngiltere'de yaşayan Türkler olarak, İsmail Gaspıralı'nın, 'Dil'de, Fikirde, İş'te Birlik' sloganıyla Irak'ta, Suriye'de, Kırım'da, Doğu Türkistan'da ve Dünyanın en ücra köşesinde ezilen, soykırıma uğrayan soydaşlarımıza; 'El birliği, gönül birliği, iş birliği, güç birliği, söz birliği için' Türk Dünyası Dayanışma Platformu'nu kurmuş bulunmaktayız" şeklinde konuştu.

Yaşamını İngiltere'de sürdüren ve farklı Türk soyları ile sivil toplum kuruluşlarını temsil edenlerden oluşturulan platformun başkanlığını Türkiye'den Atilla Abacıoğlu üstlenirken, kuruluşuna katılarak görev alanlar şöyle:
Sündüs Sagi (Kuzey Irak), Melek Maksudoğlu, Caner Mülayim (Kırım), Fatosh Gulsah (KKTC) Yoldush Juraboev (Özbekistan) Ülviyye Akif (Azerbeycan) Rahima Mahmut (Doğu Türkistan), Rıdvan Hacıbedel (Batı Trakya) ve Özlem Acı (Türkiye).
'Türk Dünyası Dayanışma Platformu' toplantısına katılanlara, Rosy Lea Café tarafından, kurban etinden hazırlanan kavurma ve tatlı ikram edildi.
Başkan Atilla Abacıoğlu toplahtıya katılan ve destek verenlere teşekkür ederek, Platform'un önümüzdeki günlerde tekrar toplanarak, yapacağı faaliyetleri belirleyeceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@