İnfaz Koruma Memurundan 'Laiklik Karşıtı' Silahlı Eylem

SİVAS'ta akşam saatlerinde üzerinde resmi kıyafeti ile kent meydanına gelen infaz koruma memuru Erkan Keskin, tabancasıyla havaya ateş açıp eylem yaptı.

Haberler 31.10.2015, 23:36
İnfaz Koruma Memurundan 'Laiklik Karşıtı' Silahlı Eylem
Eraydın AYTEKİN/ SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta akşam saatlerinde üzerinde resmi kıyafeti ile kent meydanına gelen infaz koruma memuru Erkan Keskin, tabancasıyla havaya ateş açıp eylem yaptı. Bir elinde Kuran ve tabanca bulunan Erkan Keskin, yanında getirdiği 'Şerefsiz laiklik' yazılı pankartı çiğneyerek, tekbir getirip laiklik aleyhine sloganlar attı. Eylemci, polis tarafından gözaltına alındı.

Olay akşam saatlerinde kent meydanında Valilik binası karşısında meydana geldi. Üzerinde resmi kıyafeti bulunan Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli infaz koruma memuru Erkan Keskin, belinden çıkardığı tabanca ile havaya bir kaç el ateş açtı. Olay sırasında büyük panik yaşandı. Polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri alırken, İnönü Bulvarı ve alan trafiğe kapatıldı. Polis ekipleri çevredeki vatandaşları olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Olay yerine çok sayıda polis etkibi sevk edildi. İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan da olay yerine gelerek eylemciyle konuştu. Eyleminden vazgeçirmek için yaklaşan polisler çelik yelek giydi. Bir elinde Kuran bulunan eylemci, beraberinde getirdiği ve üzerinde 'Şerefsiz laiklik' yazılı pankartı yere sererek üzerinde yürüdü.

BAŞ İNFAZ KORUMA MEMURU İKNA ETTİ

Zaman zaman elindeki Kuran'ı havaya kaldırarak laiklik aleyhinde sloganlar atan Erkan Keskin, çevrede paniğe neden oldu. Sık sık tekbir getiren ve "Laikliği savunanlar gelsin" diye bağıran eylemci, olay yerine gelen baş infaz koruma memuru Adnan Açıkgöz'ün ikna çabası ile tabancasının şarjörünü çıkarıp yere bıraktıktan sonra polislere teslim oldu.

Polis ekiplerince gözaltına alınan eylemci, polis aracına bindirilerek Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Polis aracına bindirilirken "Müslümanlar sahipsiz değil" dedi.

Eylemcinin kent meydanına getirip serdiği pankart, silahı ve boş kovanlar polis ekiplerince alındıktan sonra alan yeniden trafiğe açıldı.

Meydanda bulunan Saadet Partisi standı da olayın ardından kapatıldı. Olayı görenler, eylemcinin birden havaya iki el ateş ettikten sonra dini bir şeyler söylemeye başladığını, korkarak etrafı kaçtıklarını dile getirdi. Eylemciyi tanıyanlar, Keskin'in infaz koruma memurluğundan önce yerel bir televizyonda kameramanlık yaptığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@