İnce: Kafasında Yurttaşlık Kavramı Olmayanda Hak Kavramı Da Yoktur

ANKARA (ANKA) - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, demokrasinin milli olanla...

Haberler 25.09.2015, 12:40
İnce: Kafasında Yurttaşlık Kavramı Olmayanda Hak Kavramı Da Yoktur

ANKARA (ANKA) - CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, demokrasinin milli olanla evrenselin birlikteliğiyle yaşam bulacağını belirterek, “İçinde evrensel bir değer barındırmayan hiçbir değer, o ülkeye, insanlarına bir şey kazandırmaz. Kafasında yurttaşlık kavramına yer olmayanda doğal olarak hak kavramına da yer yoktur” dedi.

İnce Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. İlk olarak “Demokrasiyi partinize verilen oy, demokratik değerleri size oy verenlerin hal ve vaziyeti olarak anladığınızda varacağınız yer de geleceğiniz yer de bugünkü halinizdir” ifadelerini paylaşan İnce, “diktatörlüğün, yobazlığın, tahammülsüzlüğün, kendinden olmayanların tümünü hain görmenin” bu anlayışın sıradan sonuçları olduğunu savundu. Demokrasinin “araçsallaştırılacak” bir yönetim olmadığını belirten İnce, demokrasinin ideal olana doğru sürekli geliştirilecek, her defasında “ortak iyiyi” bulmak için her kanalın açık tutulduğu, yolların yüründüğü bir yönetim ve yaşam biçimi olarak benimsenmesi gerektiğini ifade etti. CHP’li İnce, “Demokrasiyi önceden inileceği belirlenmiş bir istasyona giden tren olarak görmek, demokrasiye karşı demokrasinin araçlarıyla savaş açmaktır. Şu anda yaşadığımız tam olarak budur. Demokrasinin böyle bir anlayışa karşı kendini savunma araçları vardır ve onlar da yine demokrasinin vazgeçilmezleridir. Bu araçlar hukukun üstünlüğüdür, insan haklarıdır, evrensel kurumlar ve değerlerdir.”

-‘KEMAL’ ÖRNEKLERİ-

Konuyu “Milli” tartışmalarına getiren İnce, şunları kaydetti:

“Demokrasi milli ve yerel değerlerle değil, milli olanla evrenselin birlikteliğiyle yaşam bulur.  İçinde evrensel bir değer barındırmayan hiçbir değer, o ülkeye, insanlarına bir şey kazandırmaz. Yaşar Kemal yıllarca Çukurova’nın insanlarını, Türkiye’yi değil, bir bölgeyi anlattı. O Çukurova’nın insanlarını anlatırken, evrensel olan insanı anlattığı için Yaşar Kemal oldu. Mustafa Kemal Atatürk her şeyiyle milli idi. Ama onun yollu milli kalarak evrensel olmaktı. Tek hedef olarak ‘ileri medeniyetler seviyesine ulaşmayı’ önümüze koyarken, Türkiye’yi evrensel olan değerler dünyasına taşımak istiyordu. Bunu başarabilmek için Türkiye’yi yurttaş ve hak kavramlarıyla tanıştırdı. Milli ve yerel olmaktan bahsedenlerin aynı zamanda ‘yurttaşlık dini icat ettiler’ dediğini de hatırlamak gerek. Kafasında yurttaşlık kavramına yer olmayanın doğal olarak hak kavramına da yer yoktur.” (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@