İmo'dan Irak'ta Kaçırılan İşçiler İçin Çağrı

İnşaat Mühendisleri Odası, Dışişleri Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, Irak\'ta kaçırılan meslektaşlarına ulaşılmasını ve sağlıklı bir şekilde ülkeye getirilmesini talep etti.

Haberler 04.09.2015, 14:11
İmo'dan Irak'ta Kaçırılan İşçiler İçin Çağrı

ANKARA (ANKA) - İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Dışişleri Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, Irak'ta kaçırılan meslektaşlarına ulaşılmasını ve sağlıklı bir şekilde ülkeye getirilmesini talep etti. İMO, “Yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili yaşanan sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkarttı. Önlem alınmazsa, bu ve benzeri olayların ardı arkası kesilmeyecek,  ülke kamuoyu yurtdışı işlerdeki sağlıksız ve güvenli olmaktan uzak hayatı, bu olayın sıcaklığı geçince gündeminden yine çıkaracaktır” açıklamasında bulundu.

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Irak’ta kaçırılan mühendis ve işçilerle ilgili açıklama yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası, Dışişleri Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak meslektaşlarına ve diğer çalışanlara ivedilikle ulaşılmasını ve sağlıklı bir şekilde ülkeye getirilmesini talep etti.

Irak’ın Başkenti Bağdat yakınlarında bir Türk firması tarafından yapımı üstlenen stadyum inşaat şantiyesinden aralarında üç mühendisin de olduğu 18 işçi kaçırıldı. İnşaat Mühendisleri Odasından, yapılan yazılı açıklamada “İşin ilginç yönü, şantiyeyi basan silahlı grubun, Türk çalışanları diğer çalışanlardan ayırması oldu. Anlaşılan o ki, kendilerinden henüz haber alınamayan vatandaşlarımızın akıbetini, terör grubunun ülkemizden ne isteyeceği belli edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Afganistan’ın işgali ile başlayan ve Körfez Savaşıyla devam eden süreçte, ülkelerin yeniden imarıyla ilgili Türk firmaların sorumluluk üstlendiği ve büyük projelere imza attığı belirtilirken, “Bu zaman zarfında meydana gelen saldırılarda, pek çok vatandaşımız yaralanmış, öldürülmüş, politik ya da ekonomik şantaj için kaçırılmıştır. Yurtdışı işlerde can güvenliği sorunu bir türlü çözülememiş, ne işi üstlenen firma güvenlik sorununu çözmeyi hedeflemiş ne de Türkiye Cumhuriyeti konuya, ulusal sorun çerçevesinde yaklaşmıştır” diye açıklandı.

Şimdiye kadar üyelerimizden Ufuk Aydın,  Eyüp Örel, Niyazi Berberoğlu, Ayhan Birci, Mehmet Korkmaz, Mustafa Fırat, Ahmet Hamdi Saral, Erkan Helvacıoğlu ve Yüksel Öksüz saldırılar veya kazalar sonucunda yaşamını yitirmiş, pek çok inşaat mühendisinin değişik zamanlarda "rehin" alındığı kaydedilen açıklamada, “Şimdi yeni bir vahim olayla karşı karşıya bulunuyoruz. Irak’ta yaşanan kaçırılma olayı, yurtdışında çalışan vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili yaşanan sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkarttı. Önlem alınmazsa, bu ve benzeri olayların ardı arkası kesilmeyecek,  ülke kamuoyu yurtdışı işlerdeki sağlıksız ve güvenli olmaktan uzak hayatı, bu olayın sıcaklığı geçince gündeminden yine çıkaracaktır” diye ifade edildi. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@