İmam böyle yaparsa...

Sinop’un Durağan ilçesinde AKP’li belediye tarafından bir arsa üzerinde yapılmak istenen hukuksuzluk mahkeme tarafından durduruldu.

Haberler 03.07.2016, 13:01
İmam böyle yaparsa...

Sinop’un  Durağan ilçesinde AKP’li belediye tarafından bir arsa üzerinde yapılmak istenen hukuksuzluk mahkeme tarafından durduruldu.

Edinilen bilgiye göre İcra yolu ile yapılan bir satışta ilçedeki Yeşil Orman Cami’nde imamlık yaptığı belirtilen ve aynı zamanda Diyanet-Sen ilçe temsilcisi olan Ramazan Kahraman tarafından satın alınan 121 no’lu parsel, yine Eski bir imam olan Durağan’ın AKP’li Belediye başkanı Ahmet Kılıçaslan’ın desteği ile  belediye tarafından parselasyon yapılmadan satışı gerçekleştirilerek,120 no’lu parselle birleştirilmişti. Yapılan satış ise parsele komşu olan diğer arsa sahiplerini rahatsız etmiş, arsa sahipleri yol olarak kullandıkları alanın belediye meclisi kararı ile satılmasına tepki  göstermişlerdi. Ve Satışın hukuksuz olduğunu, yıllardır kullandıkları kadastral bir yolun bir anda iptal edilerek arsayı alan kişinin arsasını genişletmesine, arsanın ekonomik değerinin yükseltilmesinin ahlaki ve hukuki olmadığına vurgu yaparak haklarını hukukta arayacaklarını belirtmişlerdi.

Halksesi.com sitesinden Mete Çağdaş'ın haberine göre, 15 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen satışta AKP’li Belediye başkanı Ahmet Kılıçaslan ve daimi encümenlerden İlyas Öz satışın yapılmasının uygun olduğunu belirtirken, diğer bir üye olan Hüseyin Dede ise satışın doğru olmadığını belirterek şerh düşmüştü. Buna rağmen  5 ada 121 nolu parselde bulunan kadastro yolundan  89.17 m2 taşınmazın metrekaresi 150 TL.’den satışı yapılmış ve 13.375,50 TL. Bedelle imam Ramazan Kahraman’a devredilmişti.

AKP’li  Belediye Başkanı Ahmet Kılıçaslan ve AKP’li meclis üyesi İlyas Öz’ün oyları ile gerçekleştirilen satış mahkemelik olmuştu. Konuyu bölge idare mahkemesine taşıyan diğer parsel sahiplerinin itirazını görüşen  Samsun 1. İdare Mahkemesi 2016/397 sayılı kararı ile satışın hukuka uygun olmadığını belirterek satışı iptal etti. Mahkeme kararında imar kanunun 17. Maddesine atıfta bulunarak; “Parsellerin plana uygun olarak imar uygulamasına tabi tutulmaksızın 3194 sayılı kanunun 17. Maddesi uyarınca, kapanan kadastral yolun 5 ada 121 no’lu parsel sahibine satılması yönünde alınan dava konusu encümen kararında ve bu karar uyarınca yapılan satış işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” diyerek, yapılan hukuksuzluğu durdurdu.

 

 Öte yandan Durağan Belediyesinde geçtiğimiz günlerde imar konularını araştırmak üzere bir müfettiş geldiği ve imar dosyaları ile arsa satışları hakkında incelemelerde bulunduğu da ileri sürülen iddialar arasında.

Kaynak: odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@