İlklerin köprüsü Yavuz Sultan Selim'de geriye sayım başladı

ASYA  ile Avrupa'yı 3. kez birleştirecek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı için geri sayım başladı. 36 ayda bitmesi planlanan ancak 27 ayda gibi bir sürede tamamlanan...

Haberler 21.08.2016, 10:46
İlklerin köprüsü Yavuz Sultan Selim'de geriye sayım başladı
Enver ALAS / İSTANBUL, () ASYA  ile Avrupa'yı 3. kez birleştirecek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı için geri sayım başladı. 36 ayda bitmesi planlanan ancak 27 ayda gibi bir sürede tamamlanan boğazın 3. köprüsü, 26 Ağustos'ta düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Açılışa 5 gün kala, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve köprü ile bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında son rötuşlar yapılıyor. Peyzaj ve temizlik çalışmaları dışında herhangi bir eksiği kalmayan 3. köprü ve otoyolu projesi 27 ayda açılışa hazır hale getirildi. Peyzaj ve temizlik çalışmaları da önümüzdeki Salı gününe kadar tamamlanacak.

KÖPRÜYÜ ŞİMDİLİK ONLAR KULLANIYOR

İki kıtayı 3. kez birbirine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, şimdilik sadece yüklenici firmaya ait araçlar, iş makinaları ve hafriyat kamyonları tarafından kullanılıyor.

İLKLERİN KÖPRÜSÜ OLACAK

İlklerin köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığıyla da üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını taşıyacak. Ayrıca köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@