İlk Kürtçe Soru Önergesinin Sahibi Yıldırım: Kapı Aralanabilirdi

ANKARA(ANKA) - HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Meclise verdiği ilk Kürtçe soru önergesin...

Haberler 14.09.2015, 11:25
İlk Kürtçe Soru Önergesinin Sahibi Yıldırım: Kapı Aralanabilirdi

ANKARA(ANKA) - HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Meclise verdiği ilk Kürtçe soru önergesinin reddedilmesine ilişkin, “Mecliste bir çevirmen aracılığıyla Kürtlerin anadillerinde sorunlarını dile getirmelerinin kapısı aralanabilirdi” açıklamasında bulundu.

HDP’li Kadri Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Meclis'e verdiği ilk Kürtçe soru önergesinin reddedilmesine ilişkin, “Meclis’te bir çevirmen aracılığıyla Kürtlerin anadillerinde sorunlarını dile getirmelerinin kapısı aralanabilirdi. Kürt halkı üzerinde sadece fiziksel bir baskı yok, aynı şekilde Kürt dili de bu şiddet ve baskıdan nasibini alıyor. Dolayısıyla Kürtçeye yönelik engelleme ve yasaklamalarla süren asimilasyon, Kürtlere uygulanan bir başka şiddettir. Kürt diline saldırı, tüm Kürt toplumuna yönelik bir saldırıdır. Çünkü bu saldırılar karşısında anadili için bir şey yapılmadığında zamanla dilini kaybeden toplum da yok olur. Bu sebeple Kürtçe de öz savunmasını gerçekleştirmektedir. Ben de Meclis çatısı altında Kürtçe için yaptığım ve yapacağım çalışmalarla bu kültürel öz savunmayı geliştireceğim” ifadelerini kullandı.

TBMM’ye geçen hafta verdiği ilk Kürtçe soru önergesinin kültürel öz savunmanın bir sonucu olduğunu savunan Yıldırım, “Çünkü her ulus gibi Kürt ulusu da ancak dilini korumak şartıyla kendini yok olmaktan kurtarabilir. Dikkatinizi çekmek istiyorum, Eylül ayı eğitim ve öğretim döneminin başladığı bir aydır. Dolayısıyla bu yıl da Kürtler 2015-2016 eğitim ve öğretim dönemine Kürtçe anadilde eğitim hakkından yoksun bir şekilde girecekler. Bugün çağdaş dünya bireylerin özgürlüğünü tartışırken sayıları on milyonları bulan Kürt halkının özgürlüğü yok edilemez. Bu noktada en önemli özgürlük de Kürtlerin anadilde eğitim hakkıdır” dedi.

-“TÜRKİYE’DE ACABA BU SORU ÖNERGESİNDE NE YAZILDIĞINI HİÇ Mİ MERAK ETMİYORLAR”-

“Kürtlere parmak sallayıp ‘Neyiniz eksik?’ diyenlere çok açık ve net bir şekilde söylemek isterim ki, milyonlarca Kürt’ün anadilinde eğitimden mahrum olduğu ve üyesi olduğum Meclis'te bir Kürtçe soru önergesi kabul edilemezken siz kime masal anlatıyorsunuz?” diye soran Yıldırım şunları kaydetti:

“Bu kapının aralanmasını umarak 4  Eylül’de  Meclis başkanlığına verdiğim Kürtçe soru önergesi, TBMM Genel Evrak ve Arşiv Bölümü tarafından HDP grubuna iade edildi. Gerekçe olarak “Bir şey anlamadık” dediler. HDP olarak Kürtçe önergenin reddedilme gerekçesini yazılı olarak istememize rağmen bu da yapılmamıştır. En azından neden reddettiklerinin makul gerekçesi varsa yazıp bize gönderebilirlerdi. Eğer gerekçe “anlaşılmayan bir dil” ise demek ki ben yıllarca bilinmeyen bir dilin kürdoloğu olmuşum. Oysa Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılan ilk Kürdoloji Enstitüsünün müdürü olarak Kürtçe yüksek lisans programlarından mezun ettiğimiz binlerce öğrencinin diplomasına imza atmış bir Kürdoloğum. Tabii anlaşıldığı kadarıyla onlar da Kürtçe bir soru önergesi verilebileceğini beklemiyorlardı. O sebeple de ilk önce soru önergesi TBMM’nin resmi internet sayfasına ekleniyor. Yaklaşık 1-2 saat TBMM sayfasında kalan Kürtçe önerge bir anda kaldırılıyor. Daha sonra bize ulaşan bilgiye göre Kürtçe önerge görevlilerce kabul edilip sayı numarası bile veriliyor. Tabii Kürtçe olduğu anlaşılınca apar topar mühür ve sayının olduğu bölüm siliniyor. Anlaşılan kısa süreli bir şok yaşanmış.”

Bu önergeyi gerekirse Türkçe olarak tekrar vereceğini belirten Yıldırım, “Bu önergeyi gerekirse Türkçesini de yanına iliştirip tekrar vereceğim.  Kürtçe soru önergesiyle ilgili yaşanan gelişmeleri ve anadilde eğitim konusunu da Meclis’te bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşacağım” dedi. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@