İlber Ortaylı 'Devlete' Açtığı Davayı Kazandı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, çeşitli ülkelerden kendisine verilen madalya ve beratları tescil edilmek üzere Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'na teslim e...

Haberler 05.09.2015, 12:32
İlber Ortaylı 'Devlete' Açtığı Davayı Kazandı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, çeşitli ülkelerden kendisine verilen madalya ve beratları tescil edilmek üzere Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'na teslim etmiş ancak madalyalar kaybolmuştu. Ortaylı iki kuruma karşı açtığı davayı kazandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, çeşitli ülkelerden kendisine verilen madalya ve beratları, tescil edilmesi için Başbakanlığa teslim etti. Ancak madalyaların asılları kaybedildi. Bunun üzerine Prof. Dr. Ortaylı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na karşı manevi tazminat davası açtı. İdare Mahkemesi, Ortaylı’yı haklı buldu ve ‘İdarenin hizmet kusuru’ var diyerek Ortaylı’ya 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

**Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nı karşı karşıya getiren dava Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Puşkin Madalyası Da Kayıp

Puşkin Madalyası Da Kayıp

 

Prof. Ortaylı’ya çeşitli ülkelerden madalya beraatları verildi. Ortaylı’ya, akademik yayınları ve kişisel başarıları nedeni ile Avusturya Cumhuriyeti Federal Cumhurbaşkanı tarafından verilen “Avusturya Bilim Sanat Onur Nişanı” Rusya Federasyonu tarafından “Puşkin Madalyası”, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından ise “Şövalye Nişan Madalyası” verildi.

Prof. Dr. Ortaylı, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu’nun gereği aldığı madalyaların tescili için Dışişleri Bakanlığı'na teslim etti. Ancak bir süre sonra durum ortaya çıktı. Madalyaların kaybedildiği anlaşıldı. Kurumlar arası yapılan yazışmalar sonrası da sonuç alınamayınca Prof. Ortaylı yargı yoluna gitti.

Manevi Tazminat İstedi

Ortaylı’nın avukatı Fahrettin Erbahayetmez, Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde açılan davaya müvekkilinin yaşadığı üzüntü nedeni ile 10 bin TL’lik manevi tazminat talebinde bulundu.

Dışişleri: "Asılarını bulmaya çalışıyoruz"

Başbakanlık tarafından mahkemeye sunulan savunmada, “Bize madalyaların asılları gelmedi; sadece suretleri geldi. Dava reddedilsin” denildi. Dışişleri Bakanlığı’nın savunmasında ise “Bizim kusurumuz yok. İlgililer hakkında dava açılsın. Ayrıca beratların yeniden temin edilmesi için de çalışıyoruz” denildi.

5 Bin Tl Tazminat Ödenecek

Mahkeme tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme kararında, “Anayasanın 125. Maddesine göre idaresin kendi eylem ve işlemlerinde doğan zararları ödemekle yükümlüdür” denilerek anılan davada hizmet kusuru olduğu belirtildi. Mahkeme, Ortaylı’ya 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararda ayrıca dava masrafları da davalı idareler üzerine bırakıldı.

Radikal

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@