İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eylem

OKULUMA Dokunma Koordinasyonu üyesi bir grup, Cağaloğlu’dan, Sultanahmet’teki eski İstanbul Adliyesi’ne taşınan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Haberler 07.10.2015, 20:35
 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde Eylem
(DHA) OKULUMA Dokunma Koordinasyonu üyesi bir grup, Cağaloğlu’dan, Sultanahmet’teki eski İstanbul Adliyesi’ne taşınan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Yaklaşık 40 kişilik grup, ellerinde, ‘Kız, erkek, karma eğitim şart’, ‘Dini eğitim istemiyoruz’, ‘Eğitime neden cinsiyet ayrımcılığı yapıyorsunuz’ dövizleri açtı. Grup, sık sık ‘AKP elini eğitimden çek’, ‘Okuluma dokunma’, ‘Eğitim haktır, satılamaz’ diye slogan attı.

“İMAM HATİP BİR EĞİTİM SEÇENEĞİ DEĞİLDİR”

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Hasan Erol, “Dindar nesil yetiştirmek için 2012’de start verilen eğitim sistemini tümüyle dönüştürme planı 2015-2016 eğitim-öğretim yılı pek çok uygulamaya şahit oldu. 4+4+4 eğitim sisteminin amacının parasız ve karma laik eğitimi tümüyle ortadan kaldırılmak olduğu ortaya çıktı. Normal lise ve ortaokul yerini imam hatiplere bırakıyor. İmam hatipleştirme gerçekte imam-hatip yetiştirme amacına hizmet etmediği gibi, bir eğitim seçeneği de değildir. Kendi ideolojilerini hakim kılmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü büyük bir insani ve hukuki suç işlediğinin farkında mıdır diye sormak istiyoruz. Kız çocuklarımızı erkek çocuklarımızdan ayıran cinsiyet ayırımcılığına dayalı okullara geçiş kararını hangi yasal ve insani temele dayandırıyorsunuz? Neden okullarımızı AVM inşaatlarına arsa olarak hazırlıyorsunuz? Keza kamu binalarını TÜRGEV ve benzeri dini eğitim amacıyla kurulmuş kurumlara hazırlıyorsunuz. Zorunlu din dersi uygulamasındaki ısrarınız Anayasa’nın 90.maddesinin ihlalidir. Milli eğitim bürokrasisini ve idarecileri AİHM kararlarını uygulamaya, böylelikle Anayasa’nın 90.maddesine aykırı fiillerinden dolayı ileride yargılanmaktan kurtulmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri altında grup sessiz bir şekilde dağıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@