İkkb, Hacıosmanoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak

İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Trabzon Spor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Haberler 31.10.2015, 12:20
İkkb, Hacıosmanoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Trabzonspor Başkanı’nın hakemleri alıkoyma eylemi ve kadınları aşağılayıcı söyleminin hukuka aykırı olduğunu ve suç oluşturduğunu belirterek Kadın kuruluşları olarak, Türk Ceza Kanunu ve başta Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmelere dayanarak suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

İKKB Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu tarafından yapılan açıklamada, Hacıosmanoğlu’nun, "Ben kadın gibi 100 sene yaşayacağıma, adam gibi 1 sene yaşar, adam gibi ölürüm" sözleri hatırlatılarak şunlar kaydedildi: “Geniş kitleleri etkileyebilecek konumda olan bir spor kulübü başkanının sözleri, tüm kadınlara ve insan haklarına saygı duyan herkese hakarettir. Bu sözler kadının insan haklarını yok sayan, kadını birey olarak görmeyen bir zihniyetin dışa vurumudur ve Türk Ceza Kanunu 125. Madde’de düzenlenen "insan onurunu rencide eden bir isnat" olarak hakaret suçunu oluşturmaktadır. Hakaretin alenen işlenmiş olması ise cezayı ağırlaştırıcı nedendir. Ayrıca bu sözler, Türkiye'nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi açısından da “kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet” niteliğindedir ve kovuşturulması gerekir.’’

-“BU SÖZLERİ SÖYLEYEN KİŞİNİN, TÜM KADINLARDAN VE TOPLUMDAN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKMEKTEDİR’’-

Moroğlu, Hacıosmanoğlu’nun tüm kadınlardan ve toplumdan özür dilemesi gerektiğini belirterek, “Trabzonspor Başkanı’nın konuşmasındaki diğer vahim bir husus da, "Benim ailem onurlu bir ailedir, bana önce adamlığı, adam gibi yaşamayı öğrettiler" cümleleridir. Ülkemizde ailede verilemeyen toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının, eğitim yoluyla anaokulundan başlayarak ders olarak okutulmasına ne denli ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Aslında resmi müfredata bu konuda bir ders konulması, İstanbul Sözleşmesi 14. Madde, CEDAW 5. Madde ve 6284 Sayılı Kanun gereği de zorunludur’’ dedi.

-“KADIN BAKANLIĞI’NIN, SEÇİM SONRASINDA YENİDEN KURULMASI GEREKİYOR’’-

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak başta Milli Eğitim Bakanlığı’na ve tüm ilgili kurumlara, anaokulundan başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilmesinin önemini bir kez daha hatırlatıyoruz. 2011 yılında kaldırılan Kadın Bakanlığı’nın, seçim sonrasında yeniden kurulması gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz Trabzonspor Başkanı’nı, kadınlara yönelik bu utanç verici ve suç oluşturan sözleri nedeniyle kınıyor, Futbol Federasyonu Başkanlığını da acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.’’(ANKA)

(TB/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@