İki Başlı Deniz Kaplumbağa Yavrusu Bulundu

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün burada yürüttüğü 2015 yılı koruma çalışmaları sırasında iki başlı deniz kaplumbağası yavrusu bulundu.

Haberler 27.11.2015, 12:03
İki Başlı Deniz Kaplumbağa Yavrusu Bulundu

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları sırasında bilim dünyasını hayrete düşüren bir olayla karşılaştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, Akdeniz’in ve Türkiye’nin en önemli Yeşil Deniz Kaplumbağası üreme kumsallarından birisi olma özelliği taşıyan Hatay’daki Samandağ kumsalında yürüttüğü 2015 yılı koruma çalışmaları sırasında iki başlı deniz kaplumbağası yavrusu bulundu.

-YAVRU KAPLUMBAĞANIN 2 KAFASI VE 4 YÜZGECİ BULUNUYOR-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde bir ilk olma özelliği taşıyan ve bilim dünyasının ilgisini çeken deniz kaplumbağası yavrusunun 2 kafası 4 yüzgeci ve bir kuyruğu bulunuyordu. Chelonia mydas türü bu yavru kaplumbağanın yaklaşık bir ay önce ilk bulunduğunda boyu yaklaşık 4 cm ve ağırlığı 19 gramdı. Ayrıca birbirinden bağımsız olarak hareket eden her iki kafa ayrı ayrı beslenebiliyordu.

-YAVRU BİR AY YAŞAYABİLDİ-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı açıklamasına göre, hayata bu şekilde gelen yavru kaplumbağaların yetişkinliğe ulaşma şansının çok zor olduğu belirtiliyor. Yüzme davranışını zamanla koordineli bir şekilde kazanan bu yavru da, su içerisinde derine dalamazken bu yüzden su üzerinde yüzebildi. Yaklaşık bir ay yaşayan ve boyu 1 cm uzayarak, 8 gram kadar da ağırlığı artan yavru hayatını kaybetti.

-YAVRU KAPLUMBAĞA DETAYLI BİR ŞEKİLDE İNCELENECEK-

Konuyla alakalı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da yavru kaplumbağanın ölüm sebebinin muhtemelen organ yetmezliğinden kaynaklandığının tahmin edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ölüm sebebini açıklığa kavuşturmak için yavru üzerinde detaylı bir inceleme yapılacak. Bu incelemenin yapılması için yavru kaplumbağa Bakanlığımız koordinatörlüğünde Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezine transfer edildi.”

Türkiye’nin deniz kaplumbağaları açısından önemli bir üreme alanı olduğunu da belirten Eroğlu, deniz kaplumbağalarına yönelik koruma çalışmalarının her zaman olduğu gibi bundan sonrada titizlikle yürütüleceğini sözlerine ekledi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@