İğneada’ya nükleer tehdit

Enerji Bakanı Alaboyun, Mersin ve Sinop’tan sonra üçüncü nükleer santralın İğneada’ya kurulacağını açıkladı. Bu kez dünyanın sayılı ekosistemlerinden longoz ormanları tehdit altında

Haberler 14.10.2015, 23:46
İğneada’ya nükleer tehdit

Olgu KundakçıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de üçüncü nükleer santralin Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada’ya kurulacağını açıkladı. Firmalarla görüşmelerin sürdüğünü belirten Alaboyun, “Şu an ilk gelenler Çinliler ile Amerikalıların Westinghouse firması. Mutabakat zaptı imzalandı. Japonların da ilgisi var” açıklamasında bulundu.

 

Uzun süredir termik santrale karşı mücadeleyle gündeme gelen İğneada dünyanın sayılı ekosistemlerinden olan longoz ormanlarına sahip. Daha önce tabiat koruma alanı, doğal sit ve yaban hayatı koruma sahası olarak farklı statülerle korunan bu ormanlar 2007’de milli park ilan edildi. 5 gölün yer aldığı 3 bin 155 hektarlık alana yayılan milli park, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verilerine göre 671 tür bitki, 481 kuş, 61 tür memeli, 28 tür tatlı su balığı, 25 tür sürüngeni barındıran geniş bir biyoçeşitliliğe sahip. İğneada Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli longoz ormanları arasında, kışları sularla kaplanan bu ormanlar dünyada ise Amazon ve Afrika Kongo havzasında yer alıyor.

Türkiye’nin enerji açığı açısından nükleer santrala ihtiyacı olmadığını vurgulayan Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, santral inşa edilirse bölgeyi bekleyen felaketi şöyle açıklıyor:

'Tek oksijen kaynağımız'

“Longoz ormanları, çok kıymetli bir orman alanı. Bu alanın kendi ekosistemi içinde bir bütünlüğü var. Ormanlar o bölgenin yerel iklimini belirleyen bir yapıya sahip. Bölgenin Türkiye’deki en yoğun biyolojik çeşitliliğe sahip alanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’da kuzey ormanları yok edilirken bizim en önemli oksijen kaynağımız o bölge. Orada belki yeterince bilimsel çalışma yapılmamış, nesli tükenmekte olan canlılar var. Aynı zamanda da önemli yeraltı suyu ve yüzeysel suların döngüsünü sağlayan önemli bir su kaynağı. Nükleer santralle bu alan risk altına girecektir.”

Mersin Akkuyu ve Sinop İnceburun’da kurulmak istenen nükleer santrallerin bilimselliği tartışmalıyken üçüncü santralın dayatıldığını belirten Bozoğlu, “Mersin’deki nükleer santral, ÇED sürecinde sahte imzaların ortaya konduğu, bilimsel verilerin yeterince oluşturulmadığı raporlarla yürütülmeye çalışılıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Akkuyu’ya dair yaptığı çalışmalar nükleer santral için hazırlıklı olunmadığını ortaya koymuştu. Benzer bir durum Sinop’ta da yürütülüyor. Oradaki süreç bile doğru düzgün tartışılmadan şimdi önümüze İğneada’yı koyuyorlar. Dünyada nükleer santraller insanlık için en riskli enerji üretim biçimidir. Yaşanacak olası bir kazada bütün enerji biçimlerinden çok daha fazla bir etki alanı yaratacaktır. Atıkların dahi yönetilemez, yok edilemez olduğu bu üretim biçiminin tartışılmaması dahi gerekir. Bugün Avrupa’da büyük bir endüstriyel enerji devrimi yaşanıyor, yenilenebilir temiz enerji yönünde teknoloji gelişirken biz hala nükleer santral gibi riskli bir üretim biçimini dikte yöntemiyle, hiçbir demokratik tartışma yapmadan, bilim ve teknik üzerinden konuşmadan uygulamaya çalışıyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Şu an toplum tarafından seçilmemiş, toplumun desteğini almamış, bu konularda karar verme yetkisi olmayan bir kişinin yaptığı bu açıklamayı bir dayatma olarak görmek lazım. Biz Mersin ve Sinop’ta olduğu gibi mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@