İgc Başkanı Dikmen: G-20'deki Akreditasyon Ayıbı Temizlenmeli

İZMİR (ANKA)-Antalya'da düzenlenecek olan G-20 zirvesini takip etmek üzere bin 600'ü yaba...

Haberler 11.11.2015, 13:55
İgc Başkanı Dikmen: G-20'deki Akreditasyon Ayıbı Temizlenmeli

İZMİR (ANKA)-Antalya'da düzenlenecek olan G-20 zirvesini takip etmek üzere bin 600'ü yabancı 2 bin 500 basın mensubu akredite edilirken, Zaman ve Sözcü gazetelerine izin verilmedi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, dünyanın gözünün çevrildiği bir organizasyonda akreditasyon ayıbının yaşanmasını kınadı.

Sözcü ve Zaman gazetesinin yok sayılamayacağını ifade eden İGC Başkanı Dikmen, şunları söyledi:

“Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderlerini buluşturan G-20, bu yıl Antalya'da düzenleniyor. Zirveyi takip edecek basın mensupları için akreditasyonda ayrımcılık uygulandı. Zaman gazetesi ve Sözcü zirveye alınmadı. Yurtiçi organizasyonlarda muhalif görülen medyaya yönelik bu tür çağdışı engellemelerle sıklıkla karşılaşıyor ve tepkimizi dile getiriyorduk. Ancak bu sefer olay tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşmekte ve basın özgürlüğü adına ülkemize uluslar arası arenada kara bir leke daha sürülmektedir. Böylesine önemli bir organizasyonda sansürcü bir yaklaşımla bazı gazetelerin alınmaması ülkemiz adına büyük bir ayıptır. Halkın kabullendiği, okuyarak desteklediği, yasal olarak faaliyet gösteren kurumların yok sayılması halkın haber alma özgürlüğünün engellenmesidir. Zirveye sayılı günler kala bu ayıbın bir an önce temizlenmesini bekliyoruz.”

İGC Başkanı Misket Dikmen, açıklamasında Akit TV’nin Atatürk’e yaptığı saygısızlığa da değinerek, “Bu ayıp ve saygısızlık Akit TV’ye yeter ancak Türk milletinin en önemli değerlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan hakaret de cezasız kalmamalı, RTÜK derhal gerekli işlemleri yapmalıdır” dedi.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@