İçişleri Bakanlığı sel felaketinden etkilenen Pakistan için 81 ile yardım genelgesi gönderdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un sel felaketinden etkilenen Pakistan'a gitmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine yardım genelgesi gönderildiği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı sel felaketinden etkilenen Pakistan için 81 ile yardım genelgesi gönderdi

Az önce yapılan açıklama ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile birlikte, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un sel felaketinden etkilenen Pakistan'a gitmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine yardım genelgesi gönderildiği açıklandı. Yapılan bu açıklama ile birlikte ise genelge merak konusu haline geldi. 

81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ! 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından,  “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bugün 84 milyonun yüreği Pakistan için atıyor. Cuma günü bütün camilerimizde buna ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla yardım kampanyasını başlattı. Belediyelerimiz şu an seferlik içerisinde. Yine İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Valilerimiz bu kampanyayı tüm ülkemize yayacaklar ve tüm yardımsever vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum… Pakistanlı kardeşlerimize gerekli ekipman desteği sağlayarak akabinde kalıcı imalatlarla Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu gibi çalışmalarımızı sürdüreceğiz." şeklinde yapılan açıklama ile birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından da 81 ile yardım kampanyası için genelge gönderileceği açıklandı. 

Daha önce de Pakistan'da yaşanan depremlerde de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yardımlarını sunan bir ülke olduğumuzu belirten Bakan Kurum, “Daha önce Pakistan’da yaşanan 2005 ve 2010 yıllarında yine depremlerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O gün de kardeşlerimize Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile her türlü yardımı ve desteği yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 konut, okullar, camiler ve sosyal donatılar TOKİ Başkanlığımız eli ile inşa edilmişti. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu noktada Pakistanlı kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa el birliği içerisinde bizdeki bilgi ve birikimi aktarmak suretiyle yine yardım elimizi uzatıyor olacağız. Bu kardeşlik hukukunun gereğidir. Pakistanlı kardeşlerimiz ‘siz kardeşliğinizi çoktan ödediniz’ deseler de kardeşlik ilelebet inşallah sonsuza dek sürecektir. Biz de hep birlikte seferberlik anlayışıyla bu çalışmalarımızı yürütüyor olacağız.” açıklamaları ile verilen desteğin esirgenmeyeceği konusunda mesajlarda bulundu. 

Yayınlanan genelgenin ise detayları gelince aktarmaya devam edeceğiz...