İçişleri Bakanlığı'ndan Alışveriş Genelgesi! Bu Ürünler Artık Marketten Alınamayacak

İçişleri Bakanlığı 81 il genelinde uygulanacak olan yeni genelgesini yayımladı. Yeni genelge kapsamında zincir marketlerde de dahil olmak üzere bazı ürünlerin satışı tam kapanma sürecinde yapılmayacak. Vatandaşlar sadece temel ihtiyaçları için alışveriş yapacaklar.

İçişleri Bakanlığı'ndan Alışveriş Genelgesi! Bu Ürünler Artık Marketten Alınamayacak

Tam kapanma süreci tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşların sokağa çıkmaları, etkinlikler düzenlenmesi gibi birçok konu belli kısıtlamalar çerçevesinde yapılıyor. Bu kısıtlamalara Mayıs ayının ilk günleri itibariyle yenileri eklendi. 

İçişleri Bakanlığı 81 il geneline 4 Mayıs tarihinde gönderdiği bir genelge ile alışveriş konusunda bazı düzenlemeler getirdi. Bu kapsamda vatandaşlar alışverişlerini o düzenlemeler esasında yapacaklar. İşte bakanlığın yeni düzenlemesi. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ALIŞVERİŞ GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı'nın tam kapanma genelgesinde açık olacağı ilan edilen işyerleri arasında akkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcılar yer almıştı.  Genelge kapsamında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla bu karar alınmıştı. Ancak bakanlık bu tür temel ihtiyaçlaın dışında kalan tüm işyerlerinin kapalı olacağını duyurmuştu. 

Alışveriş Genelgesi

İçişleri Bakanlığı daha önceden yayımladığı genelgesine yeni bir genelge ek yaptı. Yeni ilan edilen ve 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında vatandaşlar zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında diğer ürünlerin alışverişini yapamayacaklar. Marketlerin o ürünleri satması yasak olacak. 

Bakanlığın Alışverişler için Yayımladığı O İki Madde

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı'nın ilan ettiği yeni maddelerin uygulanmasına ilişkin başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekipleri görevde olacak. Söz konusu düzenlemenin uygulanması için kontroller eksiksiz yerine getirilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@