İçişleri Bakanlığı'ndan 23 Nisan'da Cuma Namazı Kararı! 81 İl için Geçerli

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında vatandaşların cuma namazına gidip gidemeyeceklerine ilişkin kararda yer aldı. İşte bakanlığın 23 Nisan'a özel düzenlemesi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 23 Nisan'da Cuma Namazı Kararı! 81 İl için Geçerli

23 Nisan'ın Cuma gününe denk gelmesi nedeniyle koronavirüs salgını kapsamında haftasonu yasakları birleştirildi. Daha önceden Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağı bugüne özel olarak da uygulanacak. Peki 23 Nisan'da vatandaşlar Cuma Namazına gidebilecekler mi? Bakanlık bu soruya yanıt verdi. 

23 NİSAN'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

81 İl Valiliğine gönderilen yazıda, Cuma günü haftasonu yasaklarına dahil edildi. Bu kapsamda yüksek risk kapsamında bulunan şehirlerde haftasonunda olduğu gibi sokağa çıkmak yasak olacak. Vatandaşlar sadece kendi yürüme mesafelerinde bulunan noktalardan alışveriş yapmak için dışarı çıkabilecek. 

Bunun dışında sağlık nedeniyle veya özel durumlar kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Tüm yurtta genel olarak yasaklar devam edecek. 

Sokağa çıkma yasakları kapsamında merak edilen bir diğer husus ise Cuma Namazı. Resmi tatil olması dolayısıyla evinde olacak vatandaşlar cuma namazına gidip gidemeyeceklerini merak ediyorlar. İçişleri Bakanlığı genelgesinde kararı açıkladı. 

Soru Cevap Şeklinde Yanıt Verdi

İçişleri Bakanlığı genelgesinde yayımladığı soru cevaplarda cuma namasına ilişkin detayları açıkladı. Genelgede "Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 23 Nisan 2021 Cuma günü vatandaşlarımız Cuma namazı için Camilere gidebilecekler mi?" sorusuna bakanlık şu yanıtı verdi. 

"Bakanlığımızca daha önce getirilen açıklamalarda; tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının Cuma günlerine denk gelmesi halinde vatandaşlarımızın araç kullanmaksızın kendilerine en yakın camiye Cuma namazı için gidip gelebilecekleri belirtilmişti. Bu çerçevede 23 Nisan 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımız araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebileceklerdir."

Bakanlık tarafından ilan edilen karar kapsamında vatandaşlar kendilerine en yakın camiye yürüyerek gidebilecek ve Cuma Namazını kılavbilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@