İçişleri Bakanlığı Haziran Listesini Yayımladı! Listede Olanlara Yasak Yok

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma, hafta sonu yasakları ve diğer kısıtlamalardan muaf olanların listesi yayımlandı. Bakanlığın ilan ettiği listede yer alanlar tüm kısıtlamalardan ve yasaklardan muaf olacaklar.

İçişleri Bakanlığı Haziran Listesini Yayımladı! Listede Olanlara Yasak Yok

İçişleri Bakanlığı yaz döneminin ilk günlerinde uygulanacak olan kısıtlamalara dair listesini yayımladı. Bakanlığın yayımladığı listede uygulanacak yasakların dışında, yasa uygulanmayacak kısıtlamalardan muaf olanların listesi de ilan edildi. 

1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak olan yeni muaf listesinde olanları derledik. 

MUAF LİSTESİNDE OLANLAR 

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre; TBMM üyeleri ve çalışanları, Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olan çalışanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil), Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmelerde çalışanlar. Bu çalışanlar havalimanı, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT gibi kurumlarda çalışanlardan oluşuyor.

İbadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olan çalışanlar yasaklardan muaflar. Bu çalışanların dışında kamu veya sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar. Kızılaya kan bağışı yapacak olanlar. 

Üretim Yeri ve Çalışma Alanları

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar, Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar, Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, Yurt içi ve dışı taşımacılık firm çalışanları, yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar. 

Diğer Meslek Grupları

Gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet medya kuruluşları, film, dizi ve reklam yapım şirketleri, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar, Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar, Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar.

Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli, Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları, ÖSYM sınavına katılacak olanlar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@