İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında anlattı! Nevşehir'de kritik operasyon gerçekleştirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Nevşehir'de kameraların karşısına geçerek yapılan operasyon hakkında detaylar verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında anlattı! Nevşehir'de kritik operasyon gerçekleştirildi

Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamayla birlikte Nevşehir'de eş zamanlı birçok kritik operasyon gerçekleşmiş durumda. Narkotik operasyonunun yapıldığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, birçok kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

75 Kişi Gözaltına Alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Nevşehir'de yapılan operasyon hakkında şu ifadeleri kullandı; Türkiye'nin birçok vilayetinde gerçekleştirdiğimiz 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda bugün Nevşehir'deki operasyon çerçevesinde bugün toplam 153 şüpheli bir dosya söz konusuydu. Bunun bir bölümünü dosya içeriğinde 6 ay süreçle birlikte gözaltına alındı. Bugün toplam 87 şüpheli, özellikle uyuşturucu satıcıları ve nakledicilerinden 75'i gözaltına alındı. Eş zamanlı şekilde Mersin'de de aynı ölçekte 111 şüpheliden 60 gözaltı gerçekleştirilmektedir. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında anlattı! Nevşehir'de kritik operasyon gerçekleştirildi

Son yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye'de yakalanan uyuşturucunun yüzde 70'i doğuda yakalanmaktadır. Bu baskılama, uyuşturucu rotasını Balkan rotasından Akdeniz rotasına sebep oldu. Bu baskılamaya devam edeceğiz. Özellikle İran sınırlarından girmektedir. Orada da ciddi tedbir alınmıştır. Saha baskılamamız, aynı zamanda farkındalık üretmemiz, topyekun mücadelemiz metamfetamin konusunda da sürmektedir.

Uyuşturucudan Yatan Sayısı 115 Bin Kişi

Narkotikte operasyonların devam ettiğini açıklayan Süleyman Soylu, tarihi ve büyük başarılara imza atan teşkilatlarını tebrik etti. Bu maddenin ülke ve şehir içlerinde yaygınlaştırılmasını sağlayan kişilere karşı da operasyonların devam ettiğini açıklayan Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe girişimi olduğu zaman Türkiye'de uyuşturucudan yatan sayısı 35 bindi, şu an ise 115 bin. Gerek adliyeler, gerek güvenlik güçlerimiz işbirliği ile çalışarak bu melanetin gençlerimize sirayet etmemesi için büyük bir çaba sarf etmektedirler. 2010 yılından itibaren ölümler dünyada arttı. ifadelerini kullandı. 

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında tüm ekiplerin en iyi şekilde çalıştığını ifade eden Süleyman Soylu yapılan çalışmalar sonucunda uyuşturucudan ölen kişi sayısını yüksek oranda azalttıklarını belirtti. Operasyonun sonucuyla birlikte görüntülerin de arkadaşları tarafından paylaşılacağı ifade edildi. Ailelerin de bu noktada çok önemli olduğunu belirten Süleyman Soylu, genel oranıyla uyuşturucu içen çocukların yüzde 90'ının ailesiyle yaşadıklarını ve bu nedenle ailelerin bu konu üzerinde durması gerektiğini belirtti.