‘I. Asya Ve Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi' İstanbul'da Başlıyor

İSTANBUL (ANKA) - Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “I....

Haberler 12.10.2015, 16:45
‘I. Asya Ve Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi' İstanbul'da Başlıyor

İSTANBUL (ANKA) - Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “I. Asya ve Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” İstanbul’da başlıyor.

13 Ekim’de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek olan zirve, ‘Kesret İçinde Vahdet: “Hikmet ve Barış’ı Birlikte Düşünmek’ başlığı altında toplanacak.

-ZİRVEYE 37 ÜLKE KATILIYOR-

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve dört gün sürecek zirveye 37 ülkeden 125 temsilci katılacak.

Asya ve Pasifik ülkelerinde yaşayan Müslümanları yakından tanımak, İslam dünyasının karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları hususunda fikir alışverişinde bulunmak, bölgede bulunan Müslüman ülke ve topluluklarla tarihi bağları yeniden tesis etmek, dini kurumlar ile aktif bir istişare mekanizması oluşturmak, dini eğitim ve din hizmetleri alanlarında işbirliği imkânlarını değerlendirmek amacıyla düzenlenen zirveye, Afganistan’dan Avustralya’ya, Çin Halk Cumhuriyeti’den Doğu Timor’a, Filipinler’den Kamboçya’ya, Kamçatka’dan Krismas Adaları’na, Myanmar’dan Sri Lanka’ya, Solomon Adaları’ndan Yeni Zelanda’ya kadar 37 ülkeden üst düzey dini temsilci katılacak.

8 oturum halinde dört gün süresince, ‘Bölgesel Ölçekte Müslümanlar; Sorunlar, Çözüm Önerileri, İşbirliği İmkanları’, ‘Müslüman Dini Kurumlarda Din Eğitimi Hizmetlerine Yönelik Sorunlar, Çözüm Önerileri, İşbirliği İmkanları’, ‘İslam Dünyasında Yeni Düşünce Formları ve Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Milletlerine Olumsuz Etkileri’, ‘Ortak Sorunlar Temelinde Müslüman Dini Azınlıklar ve İslam Dünyasının Geleceği’, ‘Ülke Temsilcileri Genel Sunumu’, ‘İslam Dünyasında Derinleşen Dini Sorunlar; İslam Karşıtlığı ve Kendini Savunma Stratejileri Karşısında Tutarlı ve Yaşanabilir Bir Medeniyet Tasavvuru’ konuları masaya yatırılacak.

Zirve, 16 Ekim Cuma günü Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in okuyacağı sonuç bildirgesiyle sona erecek.(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@