Hükümlüler cezalarını okul boyayarak tamamlıyor

ADANA'da, haklarında 'kamuda ücretsiz olarak çalışma' cezaları verilen hükümlüler, kentteki okulların boya ile çevre düzenlemeleri, tamir, tadilat ve temizlik işlerini yapıyor.

Haberler 16.08.2015, 13:55
Hükümlüler cezalarını okul boyayarak tamamlıyor

(DHA) - ADANA'da, haklarında 'kamuda ücretsiz olarak çalışma' cezaları verilen hükümlüler, kentteki okulların boya ile çevre düzenlemeleri, tamir, tadilat ve temizlik işlerini yapıyor. Boyama üzerine verilen eğitimle sertifika alıp meslek sahibi olan hükümlüler, öğrencilerin daha renkli ve temiz bir ortamda eğitim görmeleri için okulları baştan aşağıya yenileyerek yeni eğitim öğretim yılına hazırlıyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlüler için çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi ile birlikte hükümlülere meslek edindirme kursları çerçevesinde eğitim verdi. Eğitim sonunda boya badana sertifikası alarak meslek sahibi olan hükümlüler, haklarında verilen cezaların infazı için okullarda çalışmalara başladı.

10 OKULUN BOYA VE TAMİRAT İŞLERİNİ YAPTILAR

Bu kapsamda, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan koordinasyonla tadilat ve tamirat ihtiyacı olan 10 okul belirlendi. Bu okullardaki boya-badana, tadilat, tamirat ve temizlik işleri hükümlülere verildi. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personelince kontrol edilerek günde 8 saat çalışan hükümlüler, belirlenen okulların duvarlarından bank ve basketbol potasının boyanmasına, tadilat işlerinden bahçelerin yeşillendirilmesi ve otlarının biçilmesine, su tamirat işlerinden temizliğine kadar tüm işlerini yapıyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlayana kadar okullarda çalışarak yeniden renklendiren sertifikalı hükümlüler, baştan sona yeniledikleri okulları öğrencilerin daha ferah ve temiz bir ortamda eğitim öğretim alabilmelerini sağlamaya çalışıyor. Ayrıca kent genelindeki yüze yakın okulda yaklaşık 250 hükümlü okul ve iç bahçe temizliğinde görev alıyor.

HEM CEZALARINI ÇEKİYOR, HEM MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hükümlülerin çalıştığı okulları ziyaret edip inceleme yaptı. Hükümlülerle görüşen Başsavcı Yeldan, yaptıkları hizmetin çok anlamlı olduğunu belirterek onlara teşekkür etti. Hükümlülerin cezalarını çekerken topluma faydalı işler yaptığını belirten Başsavcı Ali Yeldan, "10 okulda boya, tadilat çalışmalarımız, yaklaşık 100 okulda da temizlik çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalarla hem eğitim yuvalarımıza katkıda bulunuyor, hem de aldıkları eğitim sonunda sertifika alan hükümlüler meslek sahibi oluyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@