Hükümetin Sopası Derhal Geri Çekilmeli

Polise geniş yetkiler veren “Sıkıyönetim Paketi”ni Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla TBMM önünde protesto ettik, yasanın geri çekilmesini istedik. Konfederasyon

Hükümetin Sopası Derhal Geri Çekilmeli

Polise geniş yetkiler veren “Sıkıyönetim Paketi”ni Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla TBMM önünde protesto ettik, yasanın geri çekilmesini istedik.

Konfederasyon Genel Başkanımız Hasan Kütük, Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve bağlı sendikaların başkanlarının katılımıyla basın açıklaması yaptık. TBMM Dikmen kapısı önünde Gerçekleştirilen eylemde, “AKP’nin yasası diktatörlük yasası”, “AKP yasanı al başına çal”, “Polis devleti istemiyoruz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” sloganları atıldı.

“SEÇİME DENK GETİRİLEN İÇ GÜVENLİK PAKETİ”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,"Ülkemizi; 2002 yılından bugüne 13 yıldır yöneten AKP iktidarı seçimlere çok kısa bir süre kalmışken, demokrasimizi ve toplumsal yaşamı ciddi biçimde etkileyecek kamuoyunda ‘İç Güvenlik Paketi’ni TBMM’ye getirmiş ve bu tasarı görüşülmektedir” dedi.

İç Güvenlik Paketi’nin; Toplumsal yaşamı, demokrasiyi, örgütlenme özgürlüğünü, sosyal hukuk devletini ve yargı bağımsızlığını tehlikeye düşürdüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:   “Bireyler yargı güvencesinden tamamen yoksun olarak korumasız hale gelecek, hak ve özgürlükler iktidarın, idarenin ve polisin insafına bırakılacak. Demokratik ve meşru bir hak olan toplantı, yürüyüş ve gösteri terör eylemi sayılacak, bu eyleme katılanlarda terör örgütü üyesi ve terörist sayılabilecektir.”

“SİYASİ İKTİDARIN SOPASINA DÖNÜŞECEK”

Kütük, sınırsız ve denetimsiz bir güç haline getirilecek olan yasa tasarısı polisin siyasi iktidarın sopası ve gücüne dönüşeceğine dikkat çekerek, “AKP iktidarının kendi siyasi amaçları için getirdiği bu tasarı yurttaşlarımızın hukuk güvencesini ortadan kaldıracak. Faili meçhul cinayetlerin yerine faili belli cinayetlerin artacağı bir yasa olacaktır” dedi.

“POLİSİN 48 SAAT GÖZALTI YETKİSİ OLACAK”

 “Yargı kararı olmadan polis istediği kişinin evini arayarak ve keyfi olarak 48 saat boyunca gözaltında tutabilecek” diyen Kütük,  “Mülki amirlere ve polise tanınan arama kararı verme, gözaltına alma ve soruşturma yapabilme yetkisiyle hâkim ve savcılar devre dışı bırakılacak, mülki amirler ve polis, hâkim- savcı konumuna gelebilecektir. Mülki amirler ve polise tanınan silah kullanma da dâhil olağanüstü yetkilerle yaşama hakkı büyük bir tehdit altına girecek, polisin kullandığı basınçlı ve kimyasal katkılı boyalı su ile masum insanlar suçlu haline getirilebilecektir” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasını okumak için tıklayın. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.