Hükümet Düğmeye Bastı! İşçi, Memur, Öğrenci, Emekli Herkesi İlgilendiriyor!

Para biriktiren vatandaşa devlet katkısı geliyor! Çeyiz ve konut hesaplarının ardından, devlet destekli yeni hesap uygulamaları yolda.

Gündem 26.01.2020, 12:50 15.02.2020, 22:27
Hükümet Düğmeye Bastı! İşçi, Memur, Öğrenci, Emekli Herkesi İlgilendiriyor!

2020 yılında uygulamaya geçirilmesi planlanan uygulamaya göre, araba, tatil, eğitim, dayanıklı tüketim, çocuk, sağlık gibi planladıkları harcamaları için para biriktiren vatandaşlara devlet de destek verecek. 

Daha kısa süreli harcamalar için tasarruf hesapları seçenekleri artırılırken, “öğretmen BES, hemşire BES” gibi uygulamalarla da emeklilik dönemi tasarruflarının artırılması amaçlanıyor.

KONUT VE ÇEYİZ İNCELENİYOR

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, 2020 yılı programına da giren düzenleme için yetkililer, konut ve çeyiz hesabındaki modellerin incelendiğini belirtiyor. Devlet katkılı konut hesabında, en az 36 ay birikim yapılması şartı bulunuyor. 

Devlet katkısı ise aşamalı olarak yükseliyor ve yüzde 25’e kadar çıkıyor. Benzer şekilde çeyiz hesabında da 24 yaşını doldurmamış gençlerin adına açılacak hesaplarda, en az 3 yıl birikim yapılması hedefleniyor. Böyle bir durumda yine yüzde 25’e kadar ulaşan devlet katkısı söz konusu olabiliyor. 

Yeni oluşturulacak hesaplarda, daha basit harcama kalemlerinin dikkate alınacağı belirtilirken, şu bilgiler veriliyor: 

“Ekonomi yönetimi ve BDDK’nın çalışacağı bu modelin yaygınlaştırılması için bankalarla da görüşülecek. Amaç tasarrufla, kendi birikimiyle, tüketim yapma alışkanlığını kazandırmak. Eğitimden, sağlığa her kaleme uygulanabilir, bunun için fizibilite çalışmaları da yapılacak. İnsanlar kendi tüketimlerini planlasınlar bunun için tasarruf yapsınlar, devlet de bu tasarrufa katkı sunsun istiyoruz. Tatile gitmek için örneğin bir yıl önceden birikim yapmaya başlasın ve önünü görsün. 10 lirayı kendi biriktiriyorsa, bu tutarın yüzde 10’u veya yapılacak fizibilite raporuna göre farklı bir tutarı, teşvik unsuru olarak verilebilir. Ayrıca bu tür hesaplarla yapılan harcamalara da da vergisel teşvikler uygulanacak.”

ÖĞRETMEN BES HEMŞİRE BES DÖNEMİ

Kişilerin günlük hayatlarında tasarrufu artıracak bu düzenlemenin yanı sıra, mesleki bireysel emeklilik uygulamaları da devreye girecek. 

Buna göre, mesleklerin kazançları, yıpranma payları ve emeklilik dönemlerindeki gelir durumları da dikkate alınarak, BES uygulamaları kendi içinde farklılaştırılacak. 

Yeni dönemde “öğretmen BES, polis BES, hemşire BES” gibi alt bireysel emeklilik uygulamaları hayata geçirilecek. 

BES sistemi gözden geçirilirken, gelir düzeyi düşük kişilerin daha çok desteklenmesinin de hedefleneceği vurgulanıyor.

Yorumlar (126)
Yakup dikmen 2 ay önce
Parayı biriktirme bilsek size ne gerek var ayın sonunu getiremiyoz resmen dalga geçiyorlar
AVatar 2 ay önce
Haklı millet ayın sonunu getiremiyor ama hükğmete para lazım tabi
Objektif 2 ay önce
Çift maaş alan ailelerin geçimleri rahat olur. Evi arabası olur, her yıl tatili bide yapar.
Süleyman Öztürk 2 ay önce
Maaş ay başına yetmiyor nasıl biriktirelim önce ona çete arayın
Hayal 2 ay önce
Devletinkasasina para girsin ki zengin e yardım olsun
Atilla 2 ay önce
Devlete sırtınızı dayamışsınız hala ağlıyorsunuz, cep telefonunuzu kaç liraya aldınız.
Alaattin KESKINEĞE 2 ay önce
Turkiyede hane halkinin gelir düzeyine bir bakınız insanların geliri giderini karşılamıyor su anda hane halkının %75 borc icinde yasal takibe düşmüş kredi line kapalı icralık perisan Bu durumda insanlardan nasıl tasarruf etmesi beklenebilir ? Önce bu kangren olmuş sorunlar çözülmelidir. ÜSKÜDAR
Oğuz 2 ay önce
Bürokrasi sabahtan akşama vatandaşın cebinden ne alabiliriz diye onun hesabını yapıyorlar. Gelirini artırmak için hiç bir proje geliştiremeyenler cebine göz dikiyor
Gökhan 2 ay önce
Milletin aldığı para zaten yetmiyor ay sonunu ya ucu ucuna getiriyor yada eksi bakiye ile giriyor, bide BESemi para ayıracak nasıl ayırsın
mehmet 2 ay önce
Para biriktirinlerden paraları alıp, repo, faiz ve hisse senedi alarak çalıştırıyorlar. Amaç sadece bu. Elde ettiklwri faiz ve kazançtan size biraz aldiklari paradan biraz fazla verip.geri kalani bütçeye aktariyorlar.
Umit Hatay 2 ay önce
Vatandasin yararina birsey cikacagini dusunen varsa... yazsin... kesin vergi benzeri birseyle para toplayip kendi yandaslarina dagitirlar... Saygilar
Mitat 2 ay önce
Hükümet bundan 3 yıl önce çalışan çalıştıkça maaşı düşmeyecek eyt çözümü bağkur. Düzenlemesi gelecekti fossss şimdide insanların birikimine kıdem tazmınatına deprem paralarına gözü dikti herkez gözüne sahip çıksın
Emekli 2 ay önce
Faha key parasını alamadım. Bu devlete guvenilmez
Bülent Turanlı 2 ay önce
Bu hükümet ve halkın yararına bir şey !!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@