Hrant Dink Anıldı

İSTANBUL'da gazeteci Hrant Dink öldürülmesinin 9'uncu yılında İzmir'de anıldı. "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" diye slogan atan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Haberler 19.01.2016, 22:14
Hrant Dink Anıldı

(DHA)- İSTANBUL'da gazeteci Hrant Dink öldürülmesinin 9'uncu yılında İzmir'de anıldı. "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" diye slogan atan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, suikastın 9. yıldönümünde Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde anıldı. İzmir emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde toplanan yaklaşık 500 kişi, sık sık "Katil devlet hesap verecek", "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz", "Yaşasın halkların kardeşliği" diye slogan attı. Grup adına basın açıklamasını Barış ve Demokrasi Güçleri dönem sözcüsü Melih Yalçın yaptı. Yalçın, "Cinayetin üzerinden oyalama ve yalanlarla dolu 9 yıl geçti ama adalet arayışımız hala sürüyor. Yıllarca süren müsamere gibi bir yargılamanın sonucunda sadece iki tetikçi cezalandırıldı. Buna karşın Hrant'ı açıkça hedef gösterenler ise cezasız kaldı. Bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes ödüllendirildi, terfi ettirildi, istihbarat daire başkanı ve vali yapıldı. 26 bürokratın bu cinayetteki sorumluluklarını ortaya çıkartan Cumhuriyet Savcısı görevinden alındı. Sevgili dostumuz, kardeşimiz Hrant, yüz yıldır maruz kaldığı soykırım ve yaşadığı acılar inkar edilen, özür dilenmediği için yaralarını saramayan Ermeni halkının onurlu bir evladıydı. Her türlü tetikçiliğe, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşıydı. Bugün yaşasaydı, sokağa çıkma yasaklarına, sivil, kadın ve çocuk ölümlerine 'Hayır' derdi. Maalesef onun kanı hala yerde duruyor. Biz direnmedikçe, bu ülkenin karanlıklarından aydınlığa çıkması, 1915'den Roboski'ye, Soma'ya, Cizre'ye, Sur'a ve Suruç'a kadar yaşanan tüm acıların son bulması mümkün olmayacaktır" dedi.  Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@