Hikmet Pala: Yurdakul'un Failleri Derin Devlet

Eğitim-İş MYK üyesi ve Genel Örgütlenme Sekreteri Hikmet Pala, Cevat Yurdakul’un kurban gittiği cinayetin asıl faillerinin derin devlet olduğunu ileri sürdü.

Haberler 30.09.2015, 00:07
Hikmet Pala: Yurdakul'un Failleri Derin Devlet

Eğitim-İş MYK üyesi ve Genel Örgütlenme Sekreteri Hikmet Pala, 1979 yılında Adana Emniyet Müdürü iken öldürülen Ordulu Cevat Yurdakul’un 36. Ölüm yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, Cevat Yurdakul’un kurban gittiği cinayetin asıl faillerinin derin devlet olduğunu belirten Hikmet Pala, 1980 öncesi Nato-Gladio uzantılarının kirli senaryolarına da dikkati çekti: “28 Eylül 2015 Pazartesi günü bizlere, halkının yanında olmayı seçtikleri için derin devlet denen NATO-Gladyo uzantısı taşeron karanlığın katlettiği birçok aydın, yazar, gazeteci, akademisyenin yanında Ordulu hemşerimiz Cevat Yurdakul’u hatırlatıyor. 1980 öncesi ülkemizde yükselen demokratikleşme ve özgürlük taleplerini kirli bir tezgâhla önlemek isteyen güçler, Adana’da göreve başladıktan hemen sonra faili meçhul cinayetleri aydınlatarak birçok silahlı örgüt militanını yakalayan Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul’u 28 Eylül 1979 sabahı evinin hemen yakınında arabasının içerisinde kurşunlayarak katlettiler. Çünkü o, ABD uşağı taşeronların tezgâhlarına çomak sokmuştu. Çünkü o, stokçulara baskın yaparak halkın en temel maddesi olan margarin ve yağ depolarını açığa çıkartmıştı.”

Ordulular Yurdakul’u Unutmamalıdır!

Eğitim-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hikmet Pala, 36 yıl önce öldürülen hemşerimiz Cevat Yurdakul’un halkın yanında olmayı tercih ettiğini ve bizlere bıraktığı vasiyetin toplumun aydınlatılması olduğunu vurguladı. Hikmet Pala, Cevat Yurdakul’un adil olmayı ve görevini layıkıyla yapmayı ilke edindiğini belirterek; “Ordulu hemşerimiz olan Cevat Yurdakul, cinayet şebekesinin kanlı cinayetlerine kurban giden Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı gibi dünya halklarının yoksullukları üzerine gökdelen inşa eden küresel sömürgeci sistemler ile halkın özgürlük taleplerini faşizan yöntemlerle baskılayan dikta rejimleri karşısında halkın yanında durmayı tercih etmişti” dedi.

Aziz Hatırası Önünde Saygıyla Eğiliyoruz

Hikmet Pala, açıklamasında Cevat Yurdakul’un neden öldürüldüğünün iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, “O bir aydın sorumluluğunun yanı sıra bir polisin halka nasıl davranması gerektiğinin en güzel örneğini vermiştir” dedi. Açıklamasını Cevat Yurdakul’un “Hep doğruları söylemek, hakikatlere eğilmek istiyorum. Bu bir kişiyle olmaz tabi. Ama sizler küçük yaşlardan itibaren toplulukları peşinizde sağa sola sel gibi akıtacaksınız. Bu iş, kafanızla, bilginizle, iradenizle olacaktır. Ölsem de bunu sizlerden bekleyeceğim.”sözleriyle son veren Hikmet Pala, “Bizler ölümünün 36. yılında Cevat Yurdakul’un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

ORDU OLAY

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@