Hikmet Çetin: Laiklik olmadığında Türkiye Ortadoğu ülkesi olur

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı Hikmet Çetin, “Laiklik olmadığı zaman Türkiye normal bir Ortadoğu ülkesi haline gelir" dedi.

Haberler 11.05.2016, 11:27
Hikmet Çetin: Laiklik olmadığında Türkiye Ortadoğu ülkesi olur
TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı Hikmet Çetin, “Laiklik olmadığı zaman Türkiye normal bir Ortadoğu ülkesi haline gelir" dedi.

TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) konuğu oldu. Akra Barut Otel'de düzenlenen ve çok sayıda işadamının katıldığı toplantıda Hikmet Çetin, Ortadoğu ve Suriye konulu bir konuşma yaptı. Ortadoğu'da sorunların Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra başladığını belirten Hikmet Çetin, Türkiye'nin ise büyük özenle uygulanan dış politikalarının bir kenara itildiği, 'komşularla sıfır sorun' denilirken, bugün 5 ülkede büyükelçi bulunduramadığımızı kaydetti.

DIŞ POLİTİKA İLKELERİ ÇİĞNENDİ

Ortadoğu'da 'Biz artık oyun kurucu olmalıyız' sözlerini de hatırlatan Hikmet Çetin, “Bölgeyi bilenler için bu hayaldir. Bir kere kendi içinde barışı sağlamadan böyle bir işe kalkışmak büyük yanlışlık. Dış politikada olmaması gereken çok temel ilkeler var. Birincisi ideolojiye göre dış politika olmaz. İkincisi dış politika iç politikaya alet edilemez. Üçüncüsü başka ülkelerin iç politikalarına karışmamak lazım. Siz bir gün Amerika'nın 'Suudi Arabistan'da niye demokrasi yok, niye kadın hakları yok' dediğini duydunuz mu? Ülke yararı neyse, buna dikkat etmek lazım" diye konuştu.

DAHA BÜYÜK GÖÇ DALGASI

Suriye-Türkiye sınırının Pakistan-Afganistan sınırına döneceği şeklindeki sözlerini hatırlatan Hikmet Çetin, “Maalesef haklı çıktım. Irak ve Suriye devlet olarak çökmüş. Daha da büyük göç dalgalarına yol açacaklar. Terör giderek artacak ve terörizm sadece bölgeyi değil dünyayı da etkileyecek boyuta çıkacak" dedi.

MEZHEPÇİLİK UYARISI

Bölgedeki çatışmaların mezhepçiliği ön plana çıkardığını dile getiren Çetin, “Bazı karar ve davranışlar da çözüm yerine tahrik ediyor. İslam ordusu fikri aslında İran'a karşı mezhepçiliği tahrik eden bir harekettir. Önemli hale gelen ikinci sorun Kürt sorunu. Bölgede her ülke için ayrı ayrı idi. Ama artık bu sorun önce bölge sorunu haline geldi, daha da kötüsü dünyanın gündemine girdi. Her gün konuşuluyor, 'devlet kurulacak şu bu yapılacak' diye. Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı savaş, dışarda Kürtlere karşı büyük bir sempati ortaya çıkardı. 'Tek savaşan onlar' diye de her türlü yardım yapılıyor" dedi.

TERÖRİZM İLK DEFA TOPRAK SAHİBİ OLDU

Bölgede terörizmin hep var olduğu ama şimdi yerleşik hale geldiğini anlatan Hikmet Çetin, “Belki de dünyada ilk defa IŞİD toprak sahibi oldu. Kaç yıldır uğraşılıyor ama bölgeden atılamıyor" dedi. Irak, Libya, Mısır, Yemen, Suriye gibi ülkelere yapılan dış müdahalelerin de tamamen yanlış olduğunu anlatan Çetin, “Öyle bir tehlikeli dış müdahale ki, 'Saddam giderse Irak'a demokrasi gelir, Kaddafi giderse Libya kurtulur. Mübarek giderse Mısır, Esad giderse Suriye kurtulur', yani hiçbiri kurtulmadı. Ve birçok ülke eski liderlerini arar hale geldi" diye konuştu.

LAİKLİK VURGUSU

Türkiye'nin o bölgedeki ülkelerden en önemli farkının da laiklik olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çetin, “Laiklik olmadığı zaman Türkiye normal bir Ortadoğu ülkesi haline gelir. Laik demokratik ve hukuk devleti yapımızla biz önemliyiz ve ben bu ülkede teminatı maalesef kadınlar olarak görüyorum. En son onlar pes ederler ve bu konudaki en büyük mücadeleyi kadınların vereceğine inanıyorum" dedi.

'ESAD GİTSİN' LAFI İŞİTMİYORUZ

Türkiye yönetiminin Suriye ile çözüm istediğini de öne süren Hikmet Çetin, “Bir süredir 'Esad gitsin' lafı işitmiyoruz. Amerika 'Benim gündemimde Esad gitsin diye bir şey yok' dedi. Rusya ve İran yine öyle. Batının zaten orayla ilgili bir politikası yok. Aslında 1 haftada çözülür. Dışişleri Bakanlığı müsteşarına diyeceksiniz ki, 'Türkiye dışında İsrail'de Mısır'da buluşun, derhal karar verin bitsin' ama 'Rabia Rabia' diye bağırıp kamuoyunu angaje ettik, olmayacak şeyler yaptık. Gazze'nin ambargosunun kalkması, ya kasıt ya bilgisizlik var. Gazze adamın güvenlik sorunu ve dünyanın sorunu. Şimdi oraya geldi takıldı. Bunları seçim meydanlarına getirirseniz dik dönüşü yapamıyorsunuz. Mısır'la biliyorum artık çözelim istiyorlar, Mursi unutuldu. Ama işte koalisyon bunu sağlayacaktı. Başka bir partiye dışişleri bakanı verdiğinizde çok iyi noktaya giderdi. Bizim İsrail'de Mısır'da büyükelçilerimiz olurdu" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@