‘Heykel adamların' teröre karşı duruşu

AVCILAR’da amatör tiyatro sanatçıları sokakta sergiledikleri ‘Heykel adam’ performansı ile terör olaylarını protesto etti.

Haberler 01.07.2016, 09:53
‘Heykel adamların' teröre karşı duruşu
AVCILAR’da amatör tiyatro sanatçıları sokakta sergiledikleri ‘Heykel adam’ performansı ile terör olaylarını protesto etti.

Bugüne kadar ‘Heykel adam’ performansları ile çeşitli kişi veya meslek gruplarını canlandıran amatör ‘Çığlık Sanat Atölyesi’ sanatçıları Cemal Uçarman ve Özgür Çalışkan, üzerlerinde yaldız boya olduğu halde beton blokları simgeleyen köpük kalıpları ve ölen bir bebeği simgeleyen plastik bebeği trafiğe kapalı Marmara Caddesi’nde görenler şaşırdı.

Üzerinde “Terör; Sadece binaları yıkıp insanları öldürmez. Terör umudu, sevinci, gülüşleri, aşkları, doğayı, hayvanları da öldürür. Babaları çocuksuz bırakır, çocukları annesiz. Gülüşler yarım kalır, sevinçler yetim. Memesinde sütü yarım kalır gelinlerin. Nişan yüzükleri kaldırımda kalır. Gözler bulutlar gibi ağıt toplar. Amaçsız bir şiddettir, adressiz nefret, insana dair ne varsa yok etmektir terör” yazılı levhanın önünde hareketsiz duran amatör tiyatroculardan Cemal Uçarman, bu kez terörü lanetlemek için heykel duruşunda bulunduklarını belirtirken, şöyle dedi:

“Terör; adressiz cinayettir. Nedensiz, amaçsızdır. Binlerce masum insanın amaçsız ölmesidir. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Halkın buna duyarlı olması istiyoruz. Dünyanın her yerinde insanlar öldüğü zaman diğer insanlar duyarlılık gösteriyor, sokaklara dökülüyor. Biz, hiçbir olay karşısında duyarlı değiliz. Binlerce insanımız ölüyor. Halkın duyarlı olması gerekiyor. O kadar yabancılaştık, acıya duyarsızlaştık ki acı bizi duyarsızlaştırdı. Burada terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Çünkü terörün tarafı olmaz. Sadece yıkımı, acısı olur. Anneler, çocuklar, kadınlar, yoksul kalır. Annesiz, babasız kalır. İnanılmaz büyük bir trajedi. Bu terör sadece insanları öldürmüyor. Umutları öldürüyor. Bakın sokağa; Herkes umutsuz, kaygılı, korkuyor. Terör bütün umutları ve yaşamı öldürüyor. Bu ölenler, bizim insanlarımız. Dünyadaki her insan bizim. Masum insanların ölmesine kimsenin seyirci kalmaması gerekiyor. Bakın Fransa’da böyle bir şey oldu, milyonlarca insan sokaklara döküldü. Buna ‘Dur’ dedi. Terörün en büyük korkusu halktır çünkü. Buna izin vermemek lazım. Ülkemiz dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Ama şu an herkes korkarak bir ümitsizlikle yaşıyor. Buna ‘Dur’ demek istiyoruz. Bir sokak sanatçıları olarak duyarlılığımızı sergilemek istiyoruz.”
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@