Herkesin gözü bu haberde..

Emekliye bayram ikramiyesi verilecek mi? Kurban Bayramı 2015 emekli ikramiyesi var mı ne kadar? İşte emekli ikramiyesi ile ilgili detaylar...

Haberler 22.09.2015, 00:55
Herkesin gözü bu haberde..

1 Kasım genel seçimlerinin yaklaşmasıyla partilerin seçim vaatleri yeniden gündemde. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin ekonomik vaatleri ortaya çıkmaya başladı. AK Parti ve CHP'nin özellikle emekliler için ciddi çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Henüz hazırlıkları süren çalışmada emeklilere özellikle Kurban Bayramları'nda ikramiye ödenmesinin de gündemde olduğu belirtilen haberde, "Emeklilere her Kurban Bayramı'nda 700 lirayı bulan yardım yapılması da tartışılan konular arasında bulunuyor. Ayrıca memur, işçi gibi kesimlere de önemli iyileştirmeler yapılması konuşuluyor. Bu noktada Toplu Sözleşme'deki zam teklifinin artırılabileceği belirtiliyor. Hükümet ilk etapta memurlar için yüzde 4+4 zam teklif etmişti. Bunun dışında yapılacak iyileştirmeler netleştikçe kamuoyuna açıklanacak" denildi.

EMEKLİ-SEN'DEN İKRAMİYE AÇIKLAMASI

DİSK Emekli Sen Şubesi Başkanı Suat Başaraner, kurban bayramı öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi yönünde CHP’nin sunduğu kanun tasarısına karşı çıkacak olan siyasi partilere oy vermeyeceklerini belirtti.

CHP tarafından meclise sunulan emeklilere kurban bayramı öncesinde bin 650 TL bayram ödeneği ödenmesini kapsayan kanun teklifi emeklilerin gündemine girdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Emekli Sen Şube Başkanı Suat Başaraner, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzasını taşıyan söz konusu bayram ödeneği kanun tasarısının bir an evvel görüşülerek kabul edilmesini istedi. Emeklilerin bugün yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam mücadelesi sürdürdüğünü belirten Başaraner, TBMM’yi göreve çağırarak bayram öncesinde yaşanan ekonomik sorunların bir nebze de olsa düzeltilmesini beklediklerini vurguladı.

Başaraner, Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekliler için 7 Haziran seçimleri öncesinde iki maaş ikramiye ve bayram öncesi ikramiye sözlerinin arkasında durduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na emeklilerin yaşadıkları sıkıntıları aktardıklarını ifade eden Başaraner, "Buradan milletvekillerine sesleniyoruz. Bilmelisiniz ki konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Emeklilerin 1 Kasım genel seçimlerinde bu kanuna destek vermeyen siyasi partiler ile milletvekillerine oy vermemeleri için de çalışacağız" dedi.

EMEKLİ ZAMMINDA 2 FORMÜL GÜNDEMDE

100 liralık seyyanen zam müjdesinin yankıları sürüyor. Gözler detayları açıklayacak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çevrilirken; yasa çıkartılarak verilecek zammın maaşlara yansıtılmasında 2 formül gündemde... SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam müjdesini Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurmuştu. Yılmaz, bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istediklerini söylemişti. 100 liralık seyyanen zammın hayata geçirilebilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Seçimlerin ardından Meclis çalışmaya başladıktan sonra ilk yapılacak yasal düzenlemelerden biri bu olacak. Zammın maaşlara yansıyacağı tarih konusunda da 2 formül konuşuluyor.

OCAK AYINDA RUTİN ZAM YAPILACAK

İlk formüle göre; seyyanen zam, yasa çıkarılıp Resmi Gazete'de yayımlanır yayımlanmaz maaşlara yansıtılacak. Bunun ardından Ocak ayında tüm SSK ve Bağ- Kur emeklileri, rutin enflasyon zamlarını alacak. Diğer formüle göre; Cevdet Yılmaz'ın duyurduğu zam, Ocak ayında yürürlüğe girecek. Hem enflasyon artışı hem de seyyanen zam aynı anda uygulanacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon kadar zam yapılacak. Buna ek olarak seyyanen zam da ödenecek.

EMEKLİ EV SAHİBİ OLACAK

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilere maaş artışına ilişkin, "TBMM çalışıyor olsa bu düzenlemeler şimdi yapılırdı. Yeni TBMM'yi bekleyerek, bu düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Buradaki temel perspektifimiz artışlardan faydalanamayan kesimleri faydalandırmak" dedi. Emekli kesimin kendileri için büyük önem taşıdığını anlatan Yılmaz, "Emeklilere dönük her türlü çalışmaya dikkatle bakıyoruz. Sadece maaş artışı değil. Emeklimizin ev sahibi olması ve başka mekanizmalar konusunda ne yapabileceksek, bu konularda çalışıyoruz" dedi.

2015 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2015 Kurban Bayramı Arife: 23 Eylül 2015 Çarşamba

2015 Kurban Bayramı Birinci günü: 24 Eylül 2015 Perşembe

2015 Kurban Bayramı İkinci günü: 25 Eylül 2015 Cuma

2015 Kurban Bayramı Üçüncü günü: 26 Eylül 2015 Cumartesi

2015 Kurban Bayramı Dördüncü günü: 27 Eylül 2015 Pazar 

Kaynak: piramithaber.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@