Her konsoloslukta oy kullanma imkanı olmalı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye'de yapılacak olası bir erken genel seçimde, yurt dışı oylarının kullanımında artış sağlanması için önerilerde bulundu.

Haberler 18.08.2015, 13:30
Her konsoloslukta oy kullanma imkanı olmalı

(DHA)- Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye'de yapılacak olası bir erken genel seçimde, yurt dışı oylarının kullanımında artış sağlanması için önerilerde bulundu. 

Yurtdışında toplam 2 milyon 866 bin seçmen bulunduğunu belirten Çelik, bu seçmenlerden 1 milyon 60 bininin, 7 Haziran genel seçimlerinde oy kullandığını söyledi. Yurt dışındaki seçmenlerin sadece bağlı bulundukları konsolosluklarda ve gümrük kapılarında oy kullanabildiğini hatırlatan Genel Başkan Süleyman Çelik, bu seçmenlere her konsoloslukta oy kullanma imkanı sunulduğunda katılım oranının artacağını öne sürdü.

"SEÇİME KATILIM ORANI ARTAR"

UETD Genel Merkezi'nde yapılan toplantıda Süleyman Çelik şunları söyledi: "Seçimlerde gördüğümüz eksiklikleri hem şifahi hem de yazılı olarak Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bildirdik. Umuyoruz ki, bu raporlarımız değerlendirilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız istediği her konsoloslukta oy verme imkanına kavuşturulmalıdır. Fransa'dan Almanya'ya gezmeye gelen bir vatandaşımız Almanya'da herhangi bir konsoloslukta oy verme hakkına kavuşsun istiyoruz. Bu gerçekleşirse oy kullanma oranı daha da artacaktır. Kimi zaman seçmenler kendilerine yakın bir konsolosluk varken, bağlı olduğu ve uzaktaki bir konsolosluğa gitmek zorunda kalmaktadırlar."

"YURT DIŞI SEÇİM BÖLGESİ OLUŞTURULSUN"

Genel Başkan Çelik ayrıca, Yurt Dışı Seçim Bölgesi oluşturulması gerektiğini ifade etti. 60 bin seçmeni bulunan Tunceli'ye iki milletvekili kontenjanı verildiğini dile getiren Çelik, "Buna karşın yurt dışındaki 2 milyon 866 bin seçmenin bir kontenjanı bile yok. Buralara verilecek kontenjan da seçime katılım oranını arttıracaktır. Hükûmet kurulmuş olsaydı zaten Başbakanımızın sözü vardı bu konuda. Umarız verilen sözler yerine getirilir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@