Her akraba güvenilir değildir!

Haberler 28.03.2016, 16:55
Her akraba güvenilir değildir!

Basit ama etkili yollarla çocuklarınızı cinsel istismardan koruyabilirsiniz

 Çocuklara yönelik cinsel saldırı haberleri her geçen gün artarken, Avrupa Konseyi verilerine göre her 5 çocuktan 1′inin cinsel şiddete ve tacize maruz kaldığı ortaya çıktı. Bu vakaların en çok aileden ve aile yakınlarından kaynaklandığını hatırlatan elmaelma.com yazarı, Çocuk Gelişimci Deniz Temur, anne babalara “İç Çamaşırı Kuralı” ile çocuklarını korumanın yollarını anlattı.

ÖZEL BÖLGELERİNİ KORUMAYI ÖĞRETİNİç Çamaşırı Kuralı’nın 3-7 erken çocukluk döneminde çocukların özel bölgelerini öğrenip, korumalarını amaçlayan bir uygulama olduğunu söyleyen Temur, “İç Çamaşırı Kuralı, cinsel istismara karşı basit ama etkili bir yöntemdir. Amaç, çocuğun iç çamaşırı ve çamaşırının içine kimsenin dokunmasına izin vermemesi öğrenmesidir. Bir diğer amaç da çocuğa diğer bireylerin özel bölgelerine dokunmaması gerektiğini öğretmektir” dedi.


NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?


Çocukların İç Çamaşırı Kuralı’nı öğrenmesi için ailerin çocuklarına yaklaşımlarında dikkatli olması gerektiğinin de altını çizen Temur, şunları kaydetti:

- Öncelikle aileler ‘ki buna anne ve babalar da dahil’ çocukları istemiyorsa onlara dokunmamalıdırlar. Zorla öpme, sıkıştırarak sevme, özel bölgeler üzerinden şaka yapmak çocuğun yabancı kişilerin istismarını da şaka olarak algılamasına ve tepki vermemesine neden olur.- Bir diğer nokta ise, aileler çocukların cinsel organlarından mutlaka ‘gerçek’ isimleriyle söz etmelidirler. ‘Çocuktur anlamaz’ diyerek komik isimler kullanılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, cinsel organlara verilen komik isimler çocuk istismarcılarının da sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.


- Çocuklarınız cinsellikten, cinsel organlarından bahsettiklerinde onları ‘ayıp, günah’ diyerek susturmayın. Cinsel istismarı önlemenin en etkili yolu çocuk ve ebeveynler arasındaki güçlü ‘güven bağı’dır. Kendisine yönelik rahatsız edici davranışı ailesine anlatabilen çocukların istimardan korunma şansları çok daha yüksektir. Ayrıca ebeveynler, istismarcıların çocukları ‘seni ailene söylerim’ diyerek tehdit ettikleri hatırlamalıdırlar.- İç Çamaşırı Kuralı’nı uygularken ‘kız çocuk-erkek çocuk’ ayrımı yapmayın. Kız çocuklarının cinsel istismara maruz kalma oranı yüzde 65 iken, erkek çocuklarının cinsel istismara maruz kalma oranı yüzde 48′dir. Her iki cins içinde kurallar aynı olmalıdır.


HER AKRABA GÜVENİLİR DEĞİLDİR!


“Her akraba güvenli değildir” diyen Temur, “İstismar vakalarının çoğunda fail aileden ya da çok yakın çevreden biridir. Bu nedenle anne ve babalar, mutlaka akrabalarının çocuklarına olan yaklaşımını ve çocukların akrabalara karşı davranışlarını izlemelidirler. Ebeveynler çocuklarını tedirgin etmeden, ‘kendisine sık sık hediye alan’, ‘sır saklamasını isteyen’, ‘fiziksel şaka ve istenmeyen davranışta bulunan’ yakınlar konusunda konuşmayı aile içinde bir kural haline dönüştürmelidir.


GÜVENLİ BİREY AĞINIZ OLSUN!Anne ve babalar, çocuklarını kendileri dışında güvenebileceği kişiler konusunda bilgilendirmeli ve ‘güvenli birey ağı’ oluşturulmalıdır. Aile bireyleri dışında seçilen ‘güvenli birey ağı’ndan çocuğun ihtiyaç duyduğunda istediği kişiyi seçebileceği ve sıkıntılarını anlatabileceği öğretilmelidir” diye konuştu.


YABANCILARLA İLİŞKİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİN


Temur, ailelerin yabancılarla ilişkiler konusunda da çocukların sınırlar çizmesine yardımcı olması gerektiğinin altını çizdi.

“Asla bir yabancının arabasına binme! Tanımadığın kişilerden asla hediye alma! uyarılarının çocuklar tarafından benimsenmesi sağlanmalıdır.”

Kaynak: Sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@