Hem tecavüze Uğradı, Hem Suçlu Bulundu

Bingöl’de 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardabulundukları gerekçesiyle sekiz uzman çavuş hakkında açılan davada mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.

Haberler 14.05.2015, 16:40
Hem tecavüze Uğradı, Hem Suçlu Bulundu

Bingöl’de 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardabulundukları gerekçesiyle sekiz uzman çavuş hakkında açılan davada mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.

Sanık askerlerden ikisinin beraat ettiği, altısına ise ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak bir ila sekiz yıl arasında değişen hapis cezası verildiği davada, mahkeme birden fazla kez intihar girişiminde bulunan kız çocuğunun sanıklarla yaşamış olduğu olaylardan edindiği tecrübe sonucu başına gelebilecekleri öngörebilecek durumda olduğunu öne sürdü.

Mahkemenin verdiği kararın akılalmaz gerekçeleri şöyle:

– Sanıklar Y.A. ve İ.Y’ye isnat edilen eylemler tarihinde mağdur 15 yaşını doldurmamıştır. Sanıklar H.Y., S.K. ve M.K.’ya isnat edilen eylemler tarihinde mağdur 15 yaşından büyüktür.

Sanık M.T.’ya isnat edilen eylemin Kasım 2012’de geçtiği ancak Kasım’ın kaçında eylemin gerçekleştiği konusunda kesin bir belirleme yapılamadığı, mağdurun doğum tarihi de dikkate alınarak ‘Şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereği sanık M.T.’nin ilk eylemi sırasında mağdurun 15 yaşını tamamladığı mahkememizce kabul edilmiştir.

– Mağdurenin anlatımları ve genel hayat tecrübesi birlikte ele alındığında sanıklar M.T., S.K., H.Y. ve M.K.’nın mağdure ile rızayla ilişkiye girdikleri sabit görülmüştür.

– M.T., S.K., H.Y. ve M.K.’nin mağdure ile zorla cinsel ilişkiye girdikleri iddia edilmiş ise de mağdurenin sanıkların evlerine rızasıyla gittiğini kabul ettiği, eylemler tarihinde mağdurenin 15 yaşından büyük olduğu, sanıklar Y.A. ve İ.Y. ile yaşamış olduğu olaylardan edindiği tecrübe itibari ile başına gelebilecekleri öngörebilecek durumda olduğu, mağdurenin sanıklarla birden fazla bir araya gelmiş olması ile genel hayattecrübesi birlikte değerlendirildiğinde, sanıklar ile mağdure arasında yaşanan cinsel ilişkinin mağdurenin rızası olmadan zorla gerçekleştiğinin hiçbir kuşkuya mahal bırakmayacak kesinlikte söylemenin mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır.

SOYUT BEYAN VAR, DELİL YOK

– M.T. hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlediği iddia edilmiş, eylemleri sırasında mağdurenin 15 yaşından büyük olduğu ve evine rızasıyla gittiği anlaşılmakla bu suçtan beraatine karar verilmiştir.

– Sanıklar İ.Y., M.T. ve O.G. hakkında müstehcenlik suçundan kamu davası açılmış, porno filmlere ilişkin herhangi bir tespitin yapılamadığı, mağdurenin beyanı dışında delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verilmiştir.

– K.U. ve O.G.’nin, mağdurenin soyut beyanları dışında delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verilmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@