Hekimlerin Mali Sorumluluk Sigortasına İlişkin Yeni Düzenlemeler

ANKARA (ANKA) – Hekimlere, mesleki hatalar nedeniyle, haklarında aç...

Haberler 28.10.2015, 11:45
Hekimlerin Mali Sorumluluk Sigortasına İlişkin Yeni Düzenlemeler

ANKARA (ANKA) – Hekimlere, mesleki hatalar nedeniyle, haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları çok yüksek tutardaki mali riskler için 2010 yılında getirilen Mali Sorumluluk Sigortasında bazı değişikliklere gidildi. Vaka başına olan 400 bin TL üst tazminat limiti, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL’ye çıkarıldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, hekimlerin tıbbi uygulamalar esnasında yaşadıkları çeşitli mesleki hatalar nedeniyle, haklarında açılan tazminat davalarında karşılaştıkları çok yüksek tutardaki mali riskler için 2010 yılında Mali Sorumluluk Sigortası getirildiği hatırlatıldı. Söz konusu sigorta ile primlerin yüzde 50’sinin hekimler, yüzde 50’sinin de kamu ya da özel işveren tarafından ödendiği belirtilen açıklamada, Mali Sorumluluk Sigortasına ilişkin yeni bir takım düzenlemeler yapılarak, bugünkü Resmi Gazetede yayımlandığı ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“28 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan tebliğe göre, vaka başına olan 400 bin TL üst tazminat limiti, özellikle riski yüksek cerrahi branşlarda 600 bin TL ve 800 bin TL’ye çıkarılmıştır. Böylelikle hekimlerimizin 400 bin TL’yi aşan tazminat ödemelerinde limitleri yüzde 50 ve yüzde 100 arttırılarak, mesleki mali sorumluluk sigorta güvencelerinin koruma düzeyi yükseltilmiştir.

Ayrıca, yıllık limit olan 1 milyon 800 bin TL de aynı şekilde üst limit olarak uygulanmaya devam edecektir. Düzenlemede ödenmekte olan primlerde herhangi bir artış söz konusu değildir.”  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@