HDP'nin kapatılma davasında son dakika gelişmesi yaşandı!

HDP'nin kapatılması kapsamında Anayasa Mahkemesi!nde görülen dava ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

HDP'nin kapatılma davasında son dakika gelişmesi yaşandı!

HDP Anayasa Mahkemesi'ne partinin kapatılma davasına ilişkin ek savunma savunmasını teslim etti. Anayasa Mahkemesi tarafından HDP'nin kapatılması ilişkin davada partinin savunmasını mahkemeye bildirmesi için ek bir süre tahsis edilmişti. O süre 26 Kasım'a kadar ki ek süreydi. HDP verilen bu ek sürede Anayasa Mahkemesine savunmasını teslim etti.

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin Anayasa Mahkemesi'ne 7 Haziran 2021'de HDP'nin kapatılmasına ilişkin dava açmıştı.  Anayasa Mahkemesi ise Genel Kurulu da 21 Haziran 2021'de iddianamenin kabulüne oybirliğiyle karar verdiğini açıklamıştı. HDP'nin kapatılması davası halen devam etmekte. Bu süreçte savcılık tarafından Anayasa Mahkemesi'ne ek deliller sunulmuştu. Bu deliller arasında HDP Milletvekili Semra Güzel'in yargılama dosyaları yer almakla birlikte dokunulmazlığı kaldırılarak tutuklanmıştı. 

HDP'nin kapatılması davası ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. HDP Anayasa Mahkemesine mahkeme tarafından verilen ek sürede savunmasını teslim ettiği öğrenildi.