Hdp'li Oluç: O Vali İstifa Etmeli

ANKARA (ANKA) – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, “Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun, Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz’ü sözlü saldırı ve yarattığı duygusal tahribatla adım adım ölüme sürüklemesi kabul edilemez.

Haberler 05.04.2015, 06:44
Hdp'li Oluç: O Vali İstifa Etmeli

ANKARA (ANKA) – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, “Yalova Valisi Selim Cebiroğlu'nun, Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz’ü sözlü saldırı ve yarattığı duygusal tahribatla adım adım ölüme sürüklemesi kabul edilemez. Hukuki süreç işletilmeli ve Vali Cebiroğlu istifa etmelidir. Kötülüklerin sıradanlaşmasına alışmayacağız” dedi.

Oluç, yaptığı yazılı açıklamada, Valinin, Öz’ü sözlü saldırı ve yarattığı duygusal tahribatla adım adım ölüme sürüklemesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Öğretmenlere müfredat, disiplin ve kılık kıyafet yönetmelikleri, elverişsiz çalışma koşulları, düşük ücretler, kadrolaşma sorunları gibi çeşit çeşit araçlarla zulmeden bir devlet anlayışının temsilcisi olan Vali de hakaret ederek ölüme yol açmıştır. Ülkenin Cumhurbaşkanı, üniversitelerde öğretim üyelerinin oylarıyla seçtikleri kişileri değil de sandıktan çıkamayanları rektör olarak belirlerse; devletin valisi de öğretmenlere pervasızca sözlü şiddet uygulama ve aşağılama cüretini kendinde bulur. Onlardan etkilenen vatandaş da Giresun'da cenaze evini taşlar, Trabzon'da Fenerbahçe kafilesinin otobüsünü kurşunlar. Halil Serkan Öz, öğrencileri için hazırladığı listelerdeki kitapları okuyan akıllarda ve kalplerde yaşayacak, çoğalacaktır. Hayaller hakikate kavuştukça, devlet ve temsilcilerinin bu acımasızlığı da sahnelenemeyecektir. Aklıyla kalbini buluşturup var gücüyle çalışan; öğrencilerine düşünme, sorgulama, yaratma ve üretme yönünde eşlik eden; özgür bireyler olmaları için kanallar açmalarına destek olan öğretmenler barışın ve yaşamın teminatıdır. Hukuki süreç işletilmeli ve Vali Cebiroğlu istifa etmelidir. Kötülüklerin sıradanlaşmasına alışmayacağız. İnsanların ötekileştirilmediği, yok sayılmadığı, ezilmediği, öldürülmediği; herkesin eşit yurttaş olduğu bir ülkenin hayalini kurmakta ve bu hayali hakikate taşımakta ısrarcı ve kararlıyız.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@