Hdp'li Beştaş: Siyasi İktidar Yeni Baskı Yöntemi Olarak İşkenceyi Devreye Sokmuştur

ANKARA(ANKA) - HDP’nin, Eylül ayı insan hakları ihlalleri raporunda, “Sivil katliamlarla yetinm...

Haberler 28.09.2015, 15:10
Hdp'li Beştaş: Siyasi İktidar Yeni Baskı Yöntemi Olarak İşkenceyi Devreye Sokmuştur

ANKARA(ANKA) - HDP’nin, Eylül ayı insan hakları ihlalleri raporunda, “Sivil katliamlarla yetinmeyen siyasal iktidar, gözaltına aldığı vatandaşlarımıza yönelik ‘yeni’ baskı yöntemi olarak işkenceyi devreye sokmuştur” denildi.

HDP’li Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın açıkladığı Eylül ayı insan hakları ihlalleri raporunda, “Gerçekleşen gözaltı ve tutuklamalar ağırlıklı olarak yasa dışı örgüt üyeliği ve örgüt propagandası yapmak iddialarından oluşmuş ise de genel anlamda soruşturma dosyaları incelendiğinde, ağırlığını parti üyelerimizin ve yöneticilerimizin oluşturduğu bu tutuklamaların demokratik ve yasal eylemlere katılma neticesinde gerçekleştiğini bir kez daha görüyoruz. Başta partimiz olmak üzere seçilmişleri hedef alan bu siyasi operasyonlar neticesinde birçok Belediye Eş Başkanı ve parti yöneticilerimizin de içerisinde olduğu yüzlerce kişi gerekçesiz nedenlerle gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Siyasal iktidar bu süreçte merkezi bir karar ile her yerde 90’larda yaşanılan konseptleri yeniden devreye sokmuştur. Eylül ayı içerisinde gerçekleşen işkence vakalarının dökümü devletin savaş konseptini ortaya koymaktadır” denildi

Tutuklu belediye eş başkanları dahil gerçekleşen gözaltı, kötü muamele ve işkencenin merkezi bir karar doğrultusunda her yerde sistematik bir şekilde uygulandığının iddia edildiği rapor şöyle:

“Son dönemlerde git gide artan çocuk gözaltı ve tutuklamaları neticesinde Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde olduğu gibi çocuklara işkence sonucu imzalatılan ifadeler içinde bulunduğumuz durumun vahametini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Yine benzer şekilde başta çocuklar olmak üzere tutuklanan hemen herkesin cezaevlerine girişleri esnasında insanlık onuruna aykırı bir şekilde çıplak aramaya maruz bırakılması da işkencenin sistematikleşmesinin bir sonucudur. Her yerde artarak devam eden bu sistematik işkenceler elbette başta AİHS olmak üzere iç hukuk kurallarına tamamen aykırılık teşkil etmekte ve fiilen mevcut yasalarca teminat altına alınmış temel insan haklarını yürürlükten kaldırmaktadır. Halklarına karşı savaş hukuku uygulayan iktidar; tutuklamalar, olağanüstü haller, yargısız infazlar ve sivil ölümlerle de yetinmemiş olacak ki, toplumsal muhalefeti ve demokrasi güçlerini sindirme yöntemi olarak işkenceyi yeniden ve yoğunluğunu arttırarak devreye koymuştur.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@