Hdp'li Baluken: Ateşkes Ve Çözüm Umudu Heba Oldu

ANKARA(ANKA) - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK’nın 10 Ekim’de aldığı “eylemsizlik&rdq...

Haberler 05.11.2015, 15:35
Hdp'li Baluken: Ateşkes Ve Çözüm Umudu Heba Oldu

ANKARA(ANKA) - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK’nın 10 Ekim’de aldığı “eylemsizlik” kararını bugün itibariyle bitirdiğini duyurmasına ilişkin, “Bugün KCK, AKP 'nin bu yaklaşımlarıyla ‘Tek taraflı çatışmasızlığın’ anlamsızlaştığını duyurdu. Ateşkes ve çözüm umudu heba oldu” açıklamasında bulundu.

HDP TBMM Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK’nın eylemsizlik kararına son verdiğini duyurmasının ardından Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı.

Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun dün yaptığı açıklamaların “Savaş ısrarının” bir göstergesi olduğunu ileri sürdüğü mesajında, “Seçimden hemen sonra Silvan, Gever, Nusaybin ve Siirt'te yapılan infazlar bu savaş kararının sonucuydu. 1 Kasımdan hemen sonra Kandil'e yönelik hava operasyonları da AKP'nin "Ateşkes yok, savaşa devam" mesajıydı. Bu süre içinde AKP 'ye ateşkes ve çözüm baskısı konusunda tüm demokrasi ve barış çevreleri yetersiz kalmıştır. KCK çatışmasızlık ilan ederken, tüm iç ve dış kamuoyuna sahiplenme çağrısı yapmıştı. Maalesef iç ve dış kamuoyu bu konuda sınıfta kaldı. HDP ateşkes ve çözüm baskısını daha çok sandığa yansıtmayı amaçladı. Ancak seçim sonuçları AKP tarafından barış değil daha çok savaş olarak okundu. Son olarak bugün KCK, AKP 'nin bu yaklaşımlarıyla ‘Tek taraflı çatışmasızlığın’ anlamsızlaştığını duyurdu. Ateşkes ve çözüm umudu heba oldu. Barış umudunun tamamen tükenmemesi için Erdoğan-AKP'nin bazı laf kalabalıklarını bırakarak çözüm sürecine biran önce geri dönmeleri hayatidir” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@