Hdp'li Bakanlar İstifa Gerekçelerini Açıkladılar: Savaş Konsepti Devreye Girdi

ANKARA(ANKA) – Seçim hükümetinden istifa eden iki HDP&rsq...

Haberler 22.09.2015, 17:40
Hdp'li Bakanlar İstifa Gerekçelerini Açıkladılar: Savaş Konsepti Devreye Girdi

ANKARA(ANKA) – Seçim hükümetinden istifa eden iki HDP’li bakan kameralar karşısına geçerek istifa gerekçelerini açıkladılar. HDP’li Konca, “Sarayın talimatı ile çözüm masası tamamen devrilmiştir. Sıkıyönetim dönemlerini aratan savaş konsepti devreye girmiştir” dedi.

İki eski Bakan Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, HDP Genel Merkezi’nde, istifa gerekçelerini basın toplantısı ile duyurdular.

Açıklama Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca’dan geldi. 7 Haziran seçimlerinin ardından, Türkiye’de tablo sonucunda Anayasa'ya göre geçici hükümeti kurulmasına yol açıldığını dile getiren Konca konuşmasına, “Biz de HDP’nin vekilleri olarak seçilmiş iki bakan sıfatıyla görev aldık. Bir süredir görevi yürütmeye çalışıyorduk. Ancak fiilen görevi yürütmedeki olumsuzluklar nedeniyle bugün istifa etmiş bulunuyoruz” diyerek başladı.

Konca konuşmasına şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi 13 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarı, Türkiye’nin tüm sandıklarında tüm halklarımızdan tarihi bir ders almıştır. Tüm stratejisini HDP'yi barajın altında bırakmayı hedefleyen Saray ve AKP unutmayacakları bir hezimetle karşılaşmışlardır. HDP'nin tarihi bir başarı kazanması, 258 sandalyeyle karşılaşmaları Türkiye siyasi tarihinde yeni bir kapının aralandığını açıldığını ortaya koymuştur. Halklarımız, TBMM çatısı altında tüm sorunların çözülmesi görev ve sorumluluğunu tanımlamıştır. Bu mesajların hayata geçmesi, koalisyon hükümetinin kurulması seçimlerle birlikte zorunlu bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki bugüne kadar demokrasi sandık olarak tanımlayan, Saray ve talimatlandırdığı AKP, 8 Haziran'dan itibaren 7 Haziran seçim sonuçlarına karşı bir savaş ve darbe konseptini devreye koymuşlardır."

 

-ÇÖZÜM MASASI TAMAMEN DEVRİLMİŞTİR-

 

Çözüm masasının tamamen devrildiğini, sıkıyönetim dönemlerini aratan savaş konseptinin devreye girdiğini ifade eden HDP’li Konca konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz ve halklarımız, polis asker gerilla genç çocuk ayrımı yapmaksızın, her gün onlarca yurttaşımızın yaşamın yitirdiği kanlı girdaba Saray ve AKP eliyle itilmiştir. Diğer taraftan hükümet kurma sürecinde kurulan koalisyon masası da Saray tarafından talimatlandırılmış: Başbakan ve AKP eliyle oylama zemini olarak kullanılmış, tüm formülasyonlar bir teatral sahnenin ötesine geçmemiştir. 38 gün boyunca koalisyon görüşmelerinin yürütüldüğü Kılıçdaroğlu bile, AKP’nin kendilerine koalisyon arayışıyla gelmediğini belirtmiştir. Yani özet olarak Saray ve talimatlandırılmış başbakan eliyle, çözüm masasından sonra koalisyon masası da deyim yerindeyse yerle bir edilmiştir. Öte yandan seçim öncesinde başlayarak, Saray ve talimatlandırılmış AKP, seçim sonrasında da açık bir şekilde anayasal ihlaller yaparak defalarca suç işlemişlerdir. Yasal sürenin bitimine bir hafta kalmasına rağmen, CHP genel başkanına hükümet kurma görevinin verilmemesi, seçim hükümeti kurulurken de tarafsızlık ilkelerinin hiçe sayılması sadece iki örnek olarak gösterilebilir.” (ANKA)

(BK/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@