Hdp'den Silvan Açıklaması: Konuşarak Çözemeyeceğimiz Hiçbir Sorunumuz Olmamalıdır

ANKARA(ANKA) - HDP, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin...

Haberler 11.11.2015, 15:20
Hdp'den Silvan Açıklaması: Konuşarak Çözemeyeceğimiz Hiçbir Sorunumuz Olmamalıdır

ANKARA(ANKA) - HDP, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin, “Hükümeti bir kez daha operasyonları durdurmaya ve Kürt halkının siyasi iradesine saygı duyarak sorunu müzakere yolu ile ele almaya çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz, konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz olmamalıdır” açıklamasında bulundu.

HDP Basın Biriminden yapılan açıklamada, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin, “Diyarbakır’ın Silvan İlçesi 2 ayı aşkın bir süredir kuşatma ve saldırı altında. Silvan'da sokağa çıkma yasağı dokuzuncu gününde. İlçede altıncı kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çok sayıdaki ölü ve yaralılar hakkında sağlıklı bilgi alınamıyor. Yüzlerce ev ve işyeri kullanılamaz hale getirildi. Birçok mahallede ekmek, elektrik ve su yok. İlçede internet ve cep telefonu erişimi sağlanamıyor. Gökyüzünde ise helikopterler ve insansız hava araçları tur atıyor. Özel harekat, jandarma ve asker tanklarla, zırhlı araçlarla, toplarla, keskin nişancılarla ilçede operasyon yapıyor. İlçenin tepelerine yerleştirilen tanklardan mahallelere top atışı sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

-“TERÖRLE MÜCADELE DEĞİL, HALKI SİNDİRME VE TESLİM ALMA OPERASYONLARIDIR”-

“Türkiye, AKP ve Saray eliyle büyük bir şiddet sarmalı içine sürükleniyor, adeta ateşe atılıyor” denilen açıklamada, “Devlet şiddetinin ve hak ihlallerinin dozu her gün katlanarak artıyor. Başta yaşam hakkı olmak üzere tüm temel insan hakları ihlal ediliyor. Oradaki milletvekillerimiz ağır tehdit altında bulunuyor. Ancak tüm örtme çabalarına rağmen yaşananlar Türkiye ve dünya kamuoyundan gizlenemiyor. Silvan, Türkiye sınırları içinde. Bu ilçede yaşayanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Yaşadıkları zulmün nedeni ise siyasi iradelerine sahip çıkmaları, haklarını savunmaları, zulme karşı özgürlük ve eşitlik mücadelesi vermeleri ve direnmeleridir. Meşru ve siyasi olan özerklik talebine sahip çıkmalarıdır. Halkın demokratik olan bu talebi tankla ve topla, zulümle bastırılamaz. Silvan ve diğer ilçelerdeki saldırılar ‘Terörle mücadele’ değil, halkı sindirme ve teslim alma operasyonlarıdır” denildi.

-“TÜRKYE’NİN BATISINDAKİ SESSİZLİK KAYGI VERİCİ”-

Türkiye’nin batısındaki sessizliğin son derece kaygı verici olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçici bir hükümetin yönlendirmesiyle yaşananlara karşı susuluyor. Silvan’dan ve bölgenin diğer ilçelerinden, köylerinden, sokaklarından yükselen sesler duyulmuyor. Barışın sesinin, halkların eşitliği ve kardeşliği haykırışının yükseltilmesi her geçen gün zorlaşıyor, ama buna karşılık bu her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Bir kez daha Türkiye halklarına ve demokrasi güçlerine, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz. Bu acıları daha büyük felaketlere sürüklenmeden durdurmalıyız. Bu felaket sarmalından çıkışın yollarını hep birlikte bulmak zorundayız. Kaybedilecek zamanımız kalmamıştır. Bu yaşananlar bir oyun değildir ve gelişmeler geri dönülemez bir noktaya gelmektedir. Toplum olarak duygularımızı kaybetme hali asla kabul edilemez. Hükümeti bir kez daha operasyonları durdurmaya ve Kürt halkının siyasi iradesine saygı duyarak sorunu müzakere yolu ile ele almaya çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz, konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz olmamalıdır.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@