Hdp: Yeni Provokasyonlar Yaratılarak Halk Sandıktan Uzak Tutulmaya Çalışılıyor

ANKARA (ANKA) - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Cizre İlçe Seçim Kurulu’n...

Haberler 26.09.2015, 13:25
Hdp: Yeni Provokasyonlar Yaratılarak Halk Sandıktan Uzak Tutulmaya Çalışılıyor

ANKARA (ANKA) - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun “sandık” kararına ilişkin, “Bu karar 1 Kasım’da yeni hilelerin devreye gireceğinin açık göstergesidir. Yeni provokasyonlar yaratılarak halk sandıktan uzak tutulmaya çalışılıyor” iddiasında bulundu.

Beştaş yaptığı açıklamada, Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun Cizre’nin neredeyse tamamında seçmenlerin taşınacağına karar vererek, bir skandala ve suça imza attığını iddia ederek şöyle dedi:

“Öncelikle, kurulun suç işlediği açıktır. Bu karar 1 Kasım’da yeni hilelerin devreye gireceğinin açık göstergesidir. Cizre söz konusu karar bakımından özellikle seçilmiş bir yerdir. Bu kararla Kürt halkının sinir uçlarıyla oynayıp, yeni provokasyonlar yaratılarak halk sandıktan uzak tutulmaya çalışılıyor.

Cizre’de Seçim Kurulu’na aldırılmış olan kararın yasal bir dayanağı yoktur. Mevcut seçim mevzuatına göre, seçmen kütükleri askıdan indirildikten, yani seçmen listeleri kesinleştikten sonra, seçmenin oy kullanacağı sandığın yerini değiştirmek hiçbir şekilde mümkün değildir.”

- “SANDIĞIN KURULMAMASI HALİNDE, SEÇİMİN İPTAL EDİLECEĞİ AÇIKTIR”-

Yüksek Seçim Kurulu’nca ilan edilen yerlerde sandık kurulunun oluşturulmaması veya sandığın kurulmaması halinde, seçimin iptal edileceğini ifade eden Beştaş, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı’nı vekil yaptıran 2002 seçimlerini hatırlayalım. Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Doğanköy'de sandık kurulları oluşturulmamış, bir sandık kırılmış, üç sandıkta kayıtlı 706 seçmen, seçimleri boykot etmiş ve oy kullanmamıştı. İşte AKP, bu durumu gerekçe göstererek seçimlerin iptalini istemiş ve iptal edilen seçimler sonucunda Siirt'te seçilmiş vekiller düşürülerek, Recep Tayyip Erdoğan milletvekili seçilmişti.

Seçim sandıklarını Cizre’den alıp Saray’ın bahçesine bile kursanız, Cizre halkı 1 Kasım’da Saray'ınıza gelir ve oyunu kullanır.” (ANKA)

(MG/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@