Hdp Sonucu Değerlendiriyor: Şiddet Ortamının Faturası Hdp'ye Kesildi

ANKARA (ANKA) - 7 Haziran seçimlerine göre 1 milyon oy ve 21 vekil k...

Haberler 03.11.2015, 09:55
Hdp Sonucu Değerlendiriyor: Şiddet Ortamının Faturası Hdp'ye Kesildi

ANKARA (ANKA) - 7 Haziran seçimlerine göre 1 milyon oy ve 21 vekil kaybı yaşayan HDP, hem doğuda hem batıda oy kaybı yaşadı. HDP, kalesi konumundaki Diyarbakır’da dahi 61 bin oy kaybı yaşadı. Sputnik’e konuşan HDP İstanbul Milletvekilli Celal Doğan, şiddet ortamının faturası HDP’ye kesildiği için oy kaybı yaşadıklarını söyledi.

HDP, 26. Dönem Milletvekili Seçim’inde geçerli oyların 5 milyon 144 bin 108'ini alarak yüzde 10.75 oy oranı ile 59 milletvekili çıkardı, ancak 7 Haziran seçimlerine göre büyük bir oy kaybı yaşadı. HDP’nin en çok vekil kaybettiği iller ise İstanbul ve Şanlıurfa oldu.

7 Haziran seçimlerinde 6 milyonun üzerinde oy alan HDP, 1 Kasım seçimlerinde büyük bir oy kaybı yaşayarak hayal kırıklığına uğradı. HDP, 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık 1 milyon oy ile 21 milletvekilli kaybetti.  Doğuda ve batıda vekil kaybı yaşayan HDP, Akdeniz ve Çukurova bölgesinde de oy kaybı yaşadı.

-DİYARBAKIR’DA BİLE OY KAYBETTİ-

HDP, kalesi sayılan Diyarbakır’da dahi oy kaybı yaşadı. HDP, Diyarbakır’da 61 bin oy kaybederken 1 vekilini de AK Parti’ye kaptırdı. HDP’nin Diyarbakır’da aldığı yüzde 79 oranındaki oyu, yüzde 71,98’e düştü.

HDP’nin oy ve vekil kaybı yaşadığı bir diğer il ise Van oldu. Van’da 1 Kasım’da aldığı yüzde 74,8 oranındaki oyu yüzde 64,97’ye düştü ve 1 vekilini AK Parti’ye kaptırdı.

HDP’nin oyunu en çok kaybettiği yerlerden birisi de Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa’da aldığı yüzde 38,5 oranındaki oyu yüzde 28,35’e ve vekil sayısı da 5’ten 3’e düştü. HDP, bu kentte 2 vekilini AKP’ye kaptırdı.

HDP’nin Batman’da 72,6 oranındaki oyu yüzde 67,5’e, Siirt’te aldığı yüzde 65,8 oranındaki oyu yüzde 57,7’ye, Mardin’de aldığı yüzde 73,3 oranındaki oyu yüzde 67,64’e, Tunceli’de yüzde 60,9 oranındaki oyu yüzde 55.43’e, Kars’ta aldığı yüzde 44 oranındaki oyu yüzde 34,27’ye, Ardahan’da yüzde 30,39 oranındaki oyu yüzde 22,15’e düştü.

-BATIDA DA OY KAYBETTİ-

7 Haziran’da batıda da iyi oy alan HDP, bu kez batıda da oy ve vekil kaybı yaşadı. 7 Haziran’da toplam oyların yüzde 12.43’ünü aldığı İstanbul’da oy oranı yüzde 10.04’e geriledi. 7 Haziran’da İstanbul’dan 11 milletvekili çıkaran HDP bu vekilliklerin dördünü kaybetti, 7 milletvekili çıkarabildi. HDP’nin en çok vekil ve oy kaybettiği il ise İstanbul oldu.

Ege bölgesinde de oy kaybı yaşayan HDP, 7 Haziran’da 2 milletvekili çıkardığı İzmir’de de oyunu düşürdü. Partinin 7 Haziran’da yüzde 10.3’e çıkan oy oranı 1 Kasım’da yüzde 8.64’e düştü.

Bir oy kaybı da Akdeniz bölgesinde yaşayan HDP, Adana’da yüzde 2,5, Mersin’de yüzde 3, Gaziantep’te ise yüzde 5, oranında oyunu düşürdü.

-EN ÇOK VEKİL KAYBI İSTANBUL’DA-

MHP’den sonra en çok vekil kaybı yaşayan HDP, bu kez 22 ilde vekil çıkardı. 7 Haziran’da 28 ilde vekil çıkartan HDP, bu kez en çok İstanbul’da vekil kaybı yaşadı. HDP, İstanbul’da 4, Mardin, Adana, Mersin, Gaziantep, Iğdır ve Kars’ta ise 1’er vekil kaybetti. HDP, Antalya, Bursa, Erzurum, Kocaeli ve Ardahan’da ise bu sefer hiç vekil çıkartamadı.

Birçok ilde vekillerini AK Parti’ye kaptıran HDP, Tunceli ve Ardahan’da ise birer vekilini CHP’ye kaptırdı.

-“ŞİDDETİN FATURASINI HDP'YE KESTİLER”-

HDP İstanbul Milletvekilli Celal Doğan, HDP’nin oy kaybıyla ilgili Sputnik’e konuştu. Şiddet olaylarının faturasının HDP’ye kesildiğini belirten Doğan, “Bu konuda da başarılı oldular. PKK’nın saldırıları ve çatışmaların sebebi HDP olarak gösterildi. Bu doğru olmamasına rağmen kabul ettirmeye çalıştılar ve etkili oldular” dedi.

Çok zor şartlarda seçim yapıldığını ve eşit bir seçimin yapılmadığını ifade eden Doğan, şöyle devam etti:

“HDP, demokratik araçları kullanamadı. HDP’yi televizyonlara, gazetelere çıkartmadılar. HDP, devlet vermesi gereken mali kaynağı vermediği için mali kaynakları kullanamadı. Amaçlanan şey HDP’yi baraj altında bırakmaktı ama vatandaş bütün bunlara rağmen HDP’ye teveccüh gösterdi be barajı aşmasını sağladı. Bence barajı aşması dahi bir başarıdır.”(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@