Hdp Seçim Bildirgesi Ve Sloganını 2 Ekim'de Açıklayacak

ANKARA(ANKA) - HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’nin 1 Kasım seçim beyannamesinin, se&cc...

Haberler 21.09.2015, 12:55
Hdp Seçim Bildirgesi Ve Sloganını 2 Ekim'de Açıklayacak

ANKARA(ANKA) - HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’nin 1 Kasım seçim beyannamesinin, seçim sloganının ve seçim şarkısının 2 Ekim’de açıklanacağını belirtti.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’nin seçim çalışmalarına ilişkin parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

1 Kasım seçim bildirgesini, seçim şarkısını ve seçim sloganını 2 Ekim’de Ankara’da açıklayacaklarını belirten Bilgen, “2 Ekim’de seçim beyannamemizi hazırlayacağız ve kamuoyuyla paylaşacağız. O zamana kadar seçim sloganımızı ve şarkımızı da hazırlamış olacağız. 1 Kasım bir yol ayrımıdır. Bunun içi ciddi bir çalışma yürüteceğiz. Bugünkü tartışmaların asıl sebebi yenilgiyi HDP’ye yüklemeye çalışmaktan kaynaklanmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde şaibe varmış gibi davranılan seçimde HDP’ye 50 bin oy çıkmıştır. Bizde bunun tam tersini okuyoruz ve tam 20 bin sandıktan HDP’ye oy çıkmamasını şaibeli buluyoruz. Bunun için herkesi sandık kurulu üyesi olmaya davet ediyoruz. 27 Eylül’de bitecek olan sandık kurulu başvurularının artmasını talep ediyoruz buradan. Biz bu seçimin her halükarda yapılmasının ama özellikle de sağlıklı biçimde yapılmasının altını çiziyoruz. Muhtarlardan dilekçeler toplatılarak ulaşım ve güvenlik olmadığına dair hatta o zaman kar yağması beklentileriyle insanların merkezde oy kullanmasına ilişkin girişimler başlamış durumda. Biz cumhurbaşkanının neden muhtarlarla bu kadar yakın ilişki kurmaya çalıştığını şimdi daha iyi anlıyoruz” dedi.

-“ÇATIŞMALARIN YENİDEN BAŞLAMA NEDENİ ÇÖZÜM SÜRECİ DEĞİL, ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİTİRİLMESİDİR”-

Bugün bu çatışmaların, bu kadar can kaybının yaşanmasını çözüm sürecinin başlamasında görenler var olduğunu belirten Bilgen, “Sorun bize göre çözüm süreci değil. Tam tersine çözüm sürecinin iyi yönetilememesi, gereklerinin yerine getirilememesi ve bitirilmesidir. Eğer sorunu çözüm süreci olarak görürseniz askeri çözümden başka bir şey ortada kalmaz. Türkiye bunu daha önce denedi. Aynı siyaseti yapmayın! Geçmişteki siyasetçilerin yaptıkları hataları tekrarlamayın diyoruz. Risk alma anlayışı siyasete egemen olsaydı bugün bütün o canları kaybetmemiş olacağımızı bütün siyasi partilere iletmek isteriz. Yani burada ‘Çözüm süreci keşke başlamasaydı’ söylemleri durumu iyi bilmemekten kaynaklanıyor. Boğazında haram lokma olanla sırtında haram hırka bulunanlar bize ahlak dersi vermesin” ifadelerini kullandı.

-“CUMHURBAŞKANININ YERLİLİK VE MİLLÎLİK VURGUSU BİZE HİTLER’İ HATIRLATIYOR”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirilen “Binlerce Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitinginde söylediği, “Meclis’e yerli ve milli vekil gönderirseniz gerisi çok kolay” cümlelerine ilişkin, “Yerlilik ve millîlik vurgusu bize başka bir şeyi hatırlatıyor. Hitler'in ırk vurgusunu hatırlatıyor. Madem öyle Yunanistan’da dün yapılan seçimde 3 Türk milletvekilinin parlamentoda temsil hakkı aldı. Yani onlar milli değiller. Herkesin temsil hakkı vardır. Biz birlikte yaşadığımız ülkede birlikte yaşamamızın da zorunlu ve mümkün olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

-“ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE DE TÜRKİYE KARARLIĞINI İSPATLAYACAK”-

“Sandıklarla ilgili kaygısı olanların tam da HDP’nin en başarılı olduğu yerlerde oy kullanmaya yönelik girişimleri aslında bir korkuyu ortaya koyuyor” diyen Bilgen, “Biz bize AKP tüm oyları aldı acaba bunlarda şaibe mi var diye sormuyoruz. Kağızman’da 7 köyün boşaltılması gerektiği yönünde çalışmalar başlatıldı. O gün sabah yapılacak sürprizler de olabilir. Yani o sabah bir anda siz oy kullanamazsınız da denebilir. Bu toplum çok partili hayata geçene kadar da tavrını et bir şekilde ortaya koydu. Önümüzdeki seçimlerde de Türkiye kararlığını ispatlayacak” ifadelerini kullandı.

Sivil izlemenin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Bilgen, “Seçimleri ya yaptırmamak ya da yaptıracaksa sandığa gitmeyi zorlaştıracak çabalara karşı gereken çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

-“EĞER Kİ PARLAMENTODA TEMSİL HAKKI OLAN BİR PARTİYİ İSTEMİYORSANIZ…”-

HDP’nin parlamentoda bulunmasında rahatsız olanların bu dilden vazgeçmeleri gerektiğini belirten Bilgen, “Bu dilden Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkesin vazgeçmesi gerekiyor. Eğer ki parlamentoda temsil hakkı olan bir partiyi istemiyorsanız demokrasiden çoktan vazgeçmişsiniz demektir. Hepimiz biliyoruz ki parlamento halkın iradesini temsil ettiği ölçüde değerlidir” dedi.(ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@