Hdp: Oy Sayma Ve Kayıt Altına Alma İşleminde Hile Ve Yolsuzluklara Karşı...

ANKARA(ANKA) - HDP Müşahit ve Sandık Kurulu Komisyonu, 1 Kasım seçim günü oyların sayım ve...

Haberler 30.10.2015, 15:10
Hdp: Oy Sayma Ve Kayıt Altına Alma İşleminde Hile Ve Yolsuzluklara Karşı...

ANKARA(ANKA) - HDP Müşahit ve Sandık Kurulu Komisyonu, 1 Kasım seçim günü oyların sayım ve dökümünün açık olarak yapılacağını belirterek, oy sayma ve kayıt altına alma işleminde “hile” ve “yolsuzluklara” karşı azami hassasiyet ve dikkati gösterilmesi konusunda uyardı.

HDP Müşahit ve Sandık Kurulu Komisyonu, 1 Kasım seçimlerinde oy kullanma işlemleri ve oyların sayımı konusunda bilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamada, Önceki seçimde Türkiye seçim tarihinin en yüksek geçersiz oy sayısı çıktığı belirtilerek, “Oylarımızı özenle kullanalım. Seçmen iradesinin sonuçlara tam olarak yansıması için, ‘evet’ ya da ‘tercih’ mühürlerini, partimizin ambleminin altında yer alan yuvarlak alana basmak yeterlidir. Seçmenlerin oy kullanmayı akşam saatlerine bırakmaması son derece önemlidir. Özellikle havanın erken karardığı bölgelerde sandık çevresindeki yığılmalara karşı oylarımızın erken kullanılması oldukça önemlidir.  Yine bazı seçim çevrelerinde sandıkların birleştirilmesi nedeniyle bir okulda çok sayıda seçmen olacağı için olası yığılmaları engellemek için oylarımızı mümkün olan en erken saatte kullanalım” denildi.

-“UNUTMAYALIM Kİ…”-

 Açıklamada, seçmenlerin pazar gününü beklemeden oy kullanacakları okulun yerini bir kez daha kontrol etmelerinin, seçim günü sıkıntı yaşamamaları için yararlı olacağı belirtilerek şu uyarılara yer verildi:

“-Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ya da evlilik cüzdanından en az birini bulundurmaları gerekmektedir. Bu belgelerden birini yanında bulunduranların seçmen bilgi kâğıtlarının yanlarında bulunması zorunlu değildir.

-Oy kullanma kabinine girmeden önce zarflarda YSK filigranı ile ilçe seçim kurulu ve sandık kuruluna ait olmak üzere iki mühür olmasına dikkat edelim. Ayrıca oy pusulasının arkasında sandık kuruluna ait olmak üzere bir mührün bulunmasına dikkat edelim.  Eğer bunlar yoksa kabine girmeden önce zarfı veya oy pusulasını yenisiyle değiştirmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki kabine girdikten sonra hiçbir şekilde yeni bir zarf veya pusula verilmez.

 - Yalnız başına sandığa gidemeyecek durumda olan yaşlı, engelli yurttaşlar, çocuklu annelerle dayanışma içinde olmayı unutmayalım.

 - Sandık kurulu üyelerinin geç gitme ihtimallerine karşı, o anda sandık çevresinde bulunan, okuma-yazma bilen gönüllüler yasa gereği sandık kurulu üyesi olabilmektedir. Bu nedenle erkenden sandık çevresinde olalım.

 - Oyların sayım ve dökümü açık olarak yapılır. Bu nedenle her seçmen kendi sandığındaki oy sayımını izleyebilir. Oy sayma ve kayıt altına alma işleminde hile ve yolsuzluklara karşı azami hassasiyet ve dikkati gösterelim. Oyların ve sandık sonuçlarının oy toplanma merkezlerine kadar takip edelim. Sağlıklı bir biçimde merkezlere ulaştırılıp kayda geçirildiğinden emin olalım.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@